Spolana Neratovice, která dnes obnovuje výrobu PVC a chlorové chemie, ignoruje výzvy k projednání způsobu zabezpečení proti možným únikům toxických látek do prostředí s veřejností. „Veškerá zodpovědnost za případnou havárii a její následky tak padá na hlavu vedení podniku i jeho majoritního vlastníka Unipetrolu. Rozhodnutí rozjet výrobu, aniž by Spolana projednala své zabezpečení se širokou veřejností, svědčí o ignoranci k výzvám veřejnosti i k apelu ministra Ambrozka,“ komentuje dnešní událost mluvčí Arniky Marek Jehlička. Podle Arniky nese na případných škodách spoluzodpovědnost Vláda ČR, která mohla na Spolanu vyvinout větší tlak.
I při běžné výrobě PVC vzniká řada nebezpečných a toxických látek, které končí někde v životním prostředí v podobě emisí do ovzduší, v odpadních vodách anebo v odpadu. Mimo jiné vznikají jako nechtěné vedlejší produkty i perzistentní organické látky jako hexachlorbenzen, pentachlorfenol či dioxiny. Ty se mohou zachycovat také v kalech, které byly vyplaveny ze Spolany při povodni. „Za problém považujeme fakt, že vznik těchto látek není ve Spolaně monitorován,“ říká vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika, RNDr. Jindřich Petrlík.
Arnika sice neuspěla ve své snaze zabránit uspěchanému spuštění provozů PVC a chlorové chemie ve Spolaně. „Budeme však pokračovat ve snaze snížit rizika Spolany pro Polabí na minimum. Obrátíme se během týdne na jednotlivé ministry Vlády ČR s návrhem konkrétních kroků, které by měly vůči Spolaně učinit. Pokračuje také naše petiční akce, která sice neuspěla v jednom z bodů, ale i její další čtyři požadavky jsou důležité pro ekologickou bezpečnost Polabí. Petici podpořili k dnešnímu dni členové zastupitelstev obcí Polerady a Klíčany. Dosud ji podepsalo přes 700 lidí,“ dodává Jehlička.