Nelíbí se jim, že starosta rozhoduje o kácení bez jakýchkoliv konzultací či znaleckých posudků. Proto podali odvolání k CHKO Bílé Karpaty v Luhačovicích.
Podle Slováckého deníku starosta při svém rozhodnutí pokácet lípy vycházel pouze z vizuálního posudku. „Důkladné a odborné znalecké prozkoumání by bylo nákladné, vyšlo by na více než sto tisíc korun, což si jako malá obec nemůžeme dovolit. Mám ale vážné podezření, že tyto dřeviny jsou zásadně narušené. V jejich blízkosti totiž v minulosti docházelo k nešetrným výkopovým pracím,“ uvedl Vladovič pro Slovácký deník.
Podle odvolatelů přitom existuje odborný posudek. Podle tohoto posudku z dubna 2009, který zpracoval pro obec ing. Jindřich Šmiták, není stav ani jedné z lip tak špatný, aby musela být pokácena, doporučil pouze jejich ošetření. Podle kroniky byly lípy vysázeny v polovině 19. století. „Řada lip je nenahraditelnou estetickou dominantou obce, mají nedozírnou a historickou hodnotu,“ uvedla Vlasta Ondrová z ČSOP Pantoflíček. Pokud se například významné stromy navíc oficiálně zpamátní, je možné na jejich ošetření požadovat finanční příspěvek od státu.
„Případy, kdy o kácení zažádá jménem obce starosta a sám si je rovnou i povolí, nejsou ojedinělé, neboť na úřadech malých obcí zpravidla nebývá samostatný odbor či pracovník pro životní prostředí. Záleží však na znalostech konkrétního starosty – každý by samozřejmě měl být obeznámen s náležitostmi povolování kácení, ne vždy však dovedou správně posoudit stav a význam stromů,“ komentovala situaci Vendula Krčmářová z Arniky.
V případě takovýchto starých lip je určitě vhodnější, aby stav stromů posoudil odborník na dendrologii. Povolení ke kácení totiž může být vydáno pouze ze závažných důvodů po řádném vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin. „Užitečné informace o povolování kácení mohou nalézt úředníci samospráv také v našem infolistu o ochraně a kácení dřevin rostoucích mimo les,“ doplnila Krčmářová.
Požadavek, aby se o kácení rozhodovalo objektivně a nezávisle, je jedním z bodů petice "Zachraňme stromy! Petice za lepší paragrafy na ochranu zeleně", kterou dosud podpořilo více než 26 000 lidí. Malé úřady většinou nemají dost vyškolených úředníků. Obce rozhodující o vlastních parcích jsou zas mnohdy ve střetu zájmů - kompetence by se měly převést na větší obce a na sousední úřady.
Další informace:
Stránky kampaně Zachraňme stromy
Podepsat petici lze on-line