Až devadesát let staré lípy v Proseči mírně sesychaly a občas z nich spadla dolů suchá větev. Radnice mohla pozvat odborníky a nechat stromy citlivě ošetřit, problém ale vyřešila po svém. Lípy nechala drasticky ořezat, některým dřevaři doslova uřízly kmen v polovině. „Stromy jsou vysoké až osmnáct metrů a ohrožují bezpečnost. Když se do nich opře vítr, hrozí, že se vyvrátí, tak jsme chtěli jejich koruny snížit,“ obhajoval akci starosta.
Místo košatých lip zbyla před prosečským hřbitovem jen torza stromů. Občané na ně pověsili cedulky: „1912: s láskou vysazeny. 2008: přeříznuty vejpůl“, „Zesnulým stromy, ne pahýly“, „Jedenácté přikázání: nezmrzačíš!“ a začali protestovat. Radnice akci zastavila a polovina stromů zůstala neodborných zásahů naštěstí ušetřena.
„Stromy jsme kácet nechtěli, ale teď nám nic jiného nezbývá. Dostali bychom pokutu,“ říkal podle MFD starosta Proseče Martin Novák po příjezdu České inspekce životního prostředí. Za zničení lip by totiž obci hrozila vysoká pokuta. Podle nového plánu starosty mělo vzít za své všech 37 zdravých stromů zasazených roku 1912. „Někteří lidé v obci k nim mají zvlášť niterný vztah. Přímo v aleji totiž roku 1995 zesnul při bohoslužbě pod širým nebem místní farář Josef Čechal, odpůrce totalitního režimu, který alej již jednou v osmdesátých letech zachránil,“ vysvětlil senátor Martin Mejstřík, který se do případu vložil.
Mejstřík se obrátil na ředitelství České inspekce pro životní prostředí. Teprve pak začali úředníci jednat tak, jak mají. Využili zákonných pravomocí, nařídili okamžité zastavení kácení a ořezu lip a zahájili správní řízení o zákazu škodlivé činnosti. „Jsem rád, že se nám podařilo stromy před pilami zachránit. Doufám, že přežijí a dožijí se v klidu dvou set i více let. I když – úplně vyhráno není. Kácení by mohl znovu povolit Krajský úřad v Hradci Králové. Občané by proto měli být stále ve střehu,“ dodal senátor.
Fotografie zachráněných, i když zmrzačených lip, si můžete prohlédnout ZDE.