Projekt počítá s odstraněním 30.000 až 35.000 tun různých druhů materiálů, které obsahují dioxiny a další chlorované uhlovodíky. Kolem obou zamořených budov budou postaveny dvě dočasné konstrukce, které mají ochránit okolí před kontaminovaným prachem. Toxické látky budou odstraňovány převodem do plynného stavu, a tím odděleny od stavebních materiálů, zařízení objektů a zeminy. Pak budou rozloženy v chemických reaktorech. Vyčištěná zemina se vrátí na původní místa.
Sanace dvou objektů a jejich okolí se chystá dlouho a bedlivě ji sledují ekologické organizace. Příprava se naplno rozjela až po srpnové povodni v roce 2002. Tehdy velká voda vyplavila ze Spolany tuny chemických látek a mimo jiné zaplavila i kontaminovaná území. Fond národního majetku vybral pro tuto mimořádnou zakázku za přibližně 2,7 miliardy korun firmu SITA Bohemia a její metodu nespalovací technologie BCD.
Sanačně demoliční práce jsou v projektu počítány na 250 dní při plném využití kapacity instalovaných zařízení. Projektant a zpracovatel dokumentace ale počítají i s několika technologickými přestávkami, takže to může trvat delší dobu, uvedl Žák. Nedokáže ale odhadnout, kdy konkrétně by mohly sanační práce začít.
Proti připravované sanaci mají výhrady především ekologové ze sdružení Arnika. Nelíbí se jim, že několik desítek tun materiálu z této lokality skončí ve spalovně, přestože metoda je prezentována jako nespalovací. Ani jejich další výhrady ale dosud přípravu projektu nezastavily.
Libuše Hanzalová
Komentář Arniky:
Tiskovou zprávu sdružení Arnika o dokumentaci EIA si můžete přečíst zde.