Tématem byla tentokrát čistota vodních toků a soutěžící se v ní zaměřili nejen na kvalitu vody a její znečišťovatele, ale například i na používání čistících prostředků v domácnostech. „Studenti z Rýmařova přišli i s vlastní aktivitou a nad rámec soutěže uspořádali anketu mezi obyvateli o používání čistících prostředků a spotřebě vody v rýmařovských domácnostech. Dozvěděli se tak kupříkladu, jak často se v některých domácnostech umývají okna i jaký je nejčastěji používaný čistící prostředek,“ komentovala výsledky koordinátorka soutěže Kateřina Trnková z Arniky. Cenou za první místo jsou vstupenky do Mořského světa v Praze. Publikace za 2. a 3. místo v této etapě dostanou studenti ze Střední školy obchodu a služeb a podnikání a vyšší odborné školy z Českých Budějovic a Ekoklub Gymnázia Chotěboř.
Studenti z Rýmařova mimo jiné konstatovali, že Novopolský potok, který monitorovali, není znečišťován žádným průmyslovým závodem. "Jen před ústím do Podolského potoka jsme zaznamenali slabé zvýšení NO3 - iontů. Tuto změnu chemizmu vody přisuzujeme zahrádkářské kolonii, ze které jsou při deštích odplavovány hnojiva do Novopolského potoka," uvedli ve své práci.
Na druhém místě se umístil tým studentů z Českých Budějovic, kteří bodovali již v první etapě. Družstvo pod vedením RNDr. Ivety Smíškové provedlo důkladný rozbor vody v potocích Dobrá voda a Kyselá voda a také průzkum možných znečišťovatelů těchto vodních toků. Pro získání podrobných informací navštívili také místní čistírnu odpadních vod.
Celkově se soutěžící druhé, poměrně náročné etapy, zhostili velmi dobře. Získali informace o kvalitě vody od úřadů, vyzkoušeli si i vlastní měření, a to především teploty vody a pH. Někteří přistoupili i k náročnějším analýzám a ve vodě změřili množství dusičnanů a fosforu, případně prokázali přítomnost dalších látek. V dobrovolných úkolech se zamýšleli, kam odchází voda z domácnosti a jaké látky se do ní mohou dostat z čistících prostředků používaných v domácnostech. Zaměřili se například na obsah fosfátů, které způsobují vznik nebezpečných sinic ve vodě.
Jednou z dobrovolných aktivit byl i úklid sledovaného území od poházených odpadků. „Chtěli bychom pochválit všechna družstva, která při výpravách a měření neváhají a alespoň část odpadků odnesou,“ chválil dobrovolnou práci soutěžících vedoucí projektu Kamil Repeš.
Soutěž Voda živá proběhne celkem v 6 etapách. V současné době běží prázdninová etapa číslo 3 nazvaná Letní putování okolo vod, zaměřená spíše umělecky a oddychově. Týmy by si měly všímat proměn sledovaného území v létě a pomocí fotografií, či kreseb nebo popisu je zdokumentovat. V září bude následovat podzimní etapa orientovaná na odběr bezobratlých živočichů.
Soutěž je součástí projektu Voda živá, jehož cílem je ukázat vztah mezi chemickými látkami používanými v domácnostech a v průmyslu, zátěží povrchových vod a jejich potenciálem se znečištěním se vyrovnat.
Podrobnosti o vítězných projektech: http://arnika.org/vysledky
Více informací o soutěži najdete na stránkách: http://arnika.org/soutez-pro-skoly-2
Projekt Voda živá je podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí ČR ve výši 1 998 800 Kč.