V roce 2021 jsme spolu s arménskými partnery, Centrem pro mobilizaci a podporu komunity (CCMS) a organizací EcoLur, pokračovali v mapování znečištění životního prostředí v arménských regionech Tumanyan a Stepanavan, které probíhalo od roku 2018. V komplexní studii pokrývající období čtyř let jsme sledovali zejména výskyt těžkých kovů a perzistentních organických látek. Analyzovali jsme nejen environmentální vzorky jako je půda, prach nebo potraviny, ale také vzorky moči a vlasů odebrané přímo od obyvatel místních komunit.
Kromě sledování množství znečišťujících látek v životním prostředí a organismu obyvatel nás také zajímalo, jak oni sami vnímají souvislost mezi stavem životního prostředí a svým zdravím. Na to jsme se jich ptali prostřednictvím dotazníkového šetření. V obou studiích byly obzvláště znepokojivé výsledky zjištěny v kategorii dětí a mladistvých do 18 let věku. Právě u nich byly ve vyšších hladinách nalezeny těžké kovy, a zároveň se častěji vyskytovaly kardiovaskulární nemoci nebo zažívací problémy, které mohou být spojeny s kontaminací životního prostředí.
Na základě mapování znečištění životního prostředí v těžebních regionech Tumanyan a Stepanavan v letech 2018 – 2021 (v angličtině, v ruštině) a posouzení zdravotního stavu obyvatel těchto regionů jsme připravili komplexní balíček doporučení pro zlepšení situace. Ten byl představen zástupcům místních komunit. Zvláštní důraz jsme kladli na systematické monitorování znečištění životního prostředí, pravidelné hodnocení zdravotního stavu místních komunit a zvýšení státní podpory zasaženým obcím a jejich obyvatelům. Také se zasazujeme o postupný přechod k udržitelnějším způsobům rozvoje průmyslových oblastí Arménie.
„S místními institucemi komunikujeme na základě získaných tvrdých dat, která používáme při představení svých návrhů na zlepšení situace v regionu. Zkušenosti s terénním průzkumem a vedením informačních kampaní získané v těžebních regionech provincie Lori bychom rádi v Arménii využívali i dále. Proto jsme se rozhodli rozšířit své působení na nové lokality, a to v provinciích Kotayk, Aragacotn a Gegharkunik. Tamní obce totiž čelí podobným problémům, ale chybí jim znalosti a nástroje na vymáhání svého práva na čisté a zdravé životní prostředí,” nastiňuje plány do budoucna koordinátorka projektu za Arniku Valeriya Grechko.
Společně s partnerskými organizacemi CCMS a EcoLur se proto budeme nadále zabývat dopady průmyslové a důlní činnosti na arménské regiony, zejména budeme usilovat o doplnění tvrdých dat o míře znečištění. Zároveň budeme podporovat místní komunity, aby mohly hájit své právo na čisté životní prostředí. Spolu s nimi si dáme záležet na tom, aby problematika znečištění nezapadla.