Nevládní organizace EARTH Thailand [1] společně se sdružením Arnika [2] vyzvali thajský parlament a vládu, aby přijaly připravovaný občanský návrh zákona o integrovaném registru znečištění (angl. PRTR, Pollutant Release and Transfer Register). Zákon o PRTR by měl vytvořit právní rámec, který pomůže snížit průmyslové znečištění a zároveň v praxi zajistí právo občanů na informace. Jedná se o nezbytný krok k řešení průmyslového znečištění a nasměrování země k udržitelnému rozvoji.
Dne 3. července 2022 uspořádala síť občanských organizací tiskovou konferenci a seminář v Uměleckém a kulturním centru v Bangkoku (BACC), aby návrh zákona představila veřejnosti. Na akci byly přítomni zástupci a zástupkyně komunit postižených průmyslovým znečištěním, kteří návrh zákona podpořili. Následující den představitelé těchto organizací předložili návrh zákona k posouzení předsedovi thajského parlamentu. Pokud bude návrh zákona v této fázi schválen, bude k němu moct připojit své podpisy široká veřejnost, čímž mu prokáže svou podporu.
Již od Summitu Země v roce 1992 se státy na celém světě snaží vytvořit svůj systém integrovaného registru znečištění. Ten zajišťuje, aby znečišťovatelé hlásili vládě a veřejnosti informace o skladování, přepravě a vypouštění toxických chemických látek. V současné době má podobný systém většina zemí OECD. Jejich zkušenosti ukazují, že registr pomáhá snižovat průmyslové emise a chránit zdraví občanů. Navzdory velkému problému s průmyslovým znečištěním Thajsko stále registr, který by tento problém zmírnil, zákonem nezřídilo. Proto organizace EARTH - Thailand a síť občanských organizací vypracovaly návrh zákona, který by zakotvil registr do thajského práva.
„Po desetiletí dochází v Thajsku ke znečišťování průmyslovými odpady, haváriemi a úniky. Státní instituce a veřejnost zatím často nemají informace o tom, jaké znečišťující látky se přitom do životního prostředí dostávají,” uvedl Penchom Saetang, ředitel organizace EARTH. Miroslava Jopková, koordinátorka projektu, v němž se Arnika spolu s thajskou partnerskou organizací EARTH zaměřuje na problematiku průmyslového znečištění, k tomu dodává: „V České republice, potažmo v celé EU, máme s registrem znečištění vynikající zkušenosti. Vlády díky němu mají lepší představu a hlavně kontrolu nad průmyslovými emisemi. Slouží také veřejnému sektoru, a jak ukazují naše zkušenosti, i průmyslu. Díky registru získávají průmyslové závody přehled o tom, jaké látky a v jakém množství vypouštějí, jak si v emisích vedou ostatní podniky a kde se mohou zlepšit. V našich předchozích studiích jsme zjistili, že dopad průmyslových emisí na životní prostředí je v Thajsku významný. Proto čím dříve Thajsko registr znečištění zavede, tím lépe.“
[1] Ecological Alert and Recovery - Thailand (EARTH) je nezisková nevládní organizace usilující o společenskou a environmentální spravedlnost a udržitelnost v thajské společnosti. EARTH se zaměřuje na dopady nebezpečných látek na ekosystémy, místní komunity a zdraví zaměstnanců. Více informací naleznete na www.earththailand.org/en.
[2] Česká nevládní organizace Arnika se zaměřuje na ochranu přírody, nakládání s toxickými látkami a odpady, průmyslové znečištění a podporu veřejnosti v rozhodování o otázkách životního prostředí. Organizace spolupracuje s mnoha partnery po celém světě (např. na Ukrajině, v Arménii či Bosně a Hercegovině), aby zajistila lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí bez ohledu na geografickou polohu. Více informací na www.arnika.org.