Po letech úsilí a požadování podobného zákazu řadou ekologických skupin, včetně organizací EARTH a Arnika, Thajsko konečně oznámilo zákaz dovozu nebezpečného elektronického odpadu. Nový seznam obsahující 428 druhů elektronického odpadu, na které se vztahuje zákaz, ukazuje, že Thajsko není a odmítá být globální skládkou.
„Jsme velmi rádi, že u nás tento zákon konečně vstoupil v platnost, ale připomínáme, že ze strany makléřů v Hongkongu a USA je Thajsko bohužel stále považováno za skládku plastů a dalších odpadů,“ vysvětluje Akarapon Teebthaisong z Ecological Alert and Recovery Thailand (EARTH). „Dále pak musíme – jak uvnitř, tak i vně země – zůstat ostražití vůči aktérům, kteří budou tento nový zákon ignorovat.“
Nový zákaz platný od 15. září 2020 byl zaveden na základě usnesení vládního podvýboru odpovědného za správu a kontrolu dováženého plastového a elektronického odpadu z roku 2018. Podle thajského Ministerstva zahraničního obchodu hrozí za porušení předpisů trest odnětí svobody až na 10 let, pokuta ve výši pětinásobku ceny nelegálně dovezeného elektronického odpadu nebo obojí.
Místní ekologické organizace a aktivisté tento úspěch vítají, požadují ale důsledné vymáhání práva, pečlivý monitoring jeho dodržování, doplnění seznamu o plastový odpad a také ratifikaci Ban Amendment Basilejské úmluvy. Globální zákaz vývozu nebezpečného odpadu z rozvinutých do rozvojových zemí vstoupil v platnost v prosinci 2019 a byl ratifikován 99 zeměmi, s výjimkou Thajska, Austrálie, Japonska a USA. Síť Basel Action Network (BAN) a EARTH znovu vyzývají všechny země k ratifikaci tohoto zákazu, stejně jako k zákazu dovozu elektronického a plastového odpadu po vzoru Číny.
„Aby se zabránilo zneužívání jejich území světovými obchodníky s odpadem, je zásadní, aby země v Asii, Latinské Americe a Africe zakázaly všechny druhy plastových a nebezpečných odpadů, jak to učinila Čína,“ říká Jim Puckett, ředitel Basel Action Network. „Jakmile se vaše země a venkov stanou terčem těchto obchodů s odpady, je už pozdě zabránit ničivým škodám, které mohou způsobovat, ať už se to týká podzemních vod, kvality ovzduší nebo místních potravin.“
Více o problémech a potenciálních hrozbách pro lidské zdraví i životní prostředí v souvislosti se zpracováním elektroodpadu v Thajsku najdete ve videu zde >>>