Slepičí vejce z volného chovu, které naše partnerská organizace ENVILEAD odebrala v okolí skládky na předměstí Nairobi, zvaném Dandora, jsou vysoce kontaminována dioxiny a dalšími perzistentními látkami. Hodnoty dioxinů překročily hladinu pozadí téměř 18krát a byly šestkrát vyšší než limit stanovený pro obsah dioxinů ve vejcích v Evropské unii. To dokládá společná studie IPENu, ENVILEAD a Arniky, která je první svého druhu v Keni.
Takto kontaminovaná vejce, ale i jiné živočišné produkty ze zvířat pasoucích se volně na skládce, mají místní lidé běžně na svém jídelníčku.
Pátrali jsme po tom, jak se toxické látky do vajíček dostaly, a zjistili jsme, že nejpravděpodobnějším zdrojem je odpad na místní skládce v Dandoře. Tady místní pálí plasty za účelem získávání druhotných surovin jako jsou vzácné kovy, které se dají zpeněžit. Mezi plasty, které lidé pálí je i PVC, které obsahuje chlorované látky, takže pálením vznikají dioxiny.
Dále se perzistentní organické látky dostávají do masa domácích zvířat, jako jsou prasata nebo kozy, které žijí v blízkosti skládky. Pod skládkou teče řeka Nairobi, u které lidé pěstují zeleninu. Chemické látky jako například dioxiny nebo furany se dostávají do povrchových i podzemních vod a potom končí v řece. Popel ze spálených plastů se do řeky vymývá při tropických deštích. Další možností, jak se lidé vystavují působní toxických látek je přímo vdechování kouře z pálení plastů na skládce.