Sbor nadšených dobrovolníků pomáhá chránit přírodu nedávno vyhlášeného Národního parku Dolní Dněstr. Svou kvalifikaci zvyšují pravidelnými školeními, aby jejich činnost dosahovala profesionální úrovně. Květnové školení proběhlo za naší přítomnosti v obci Tudora, kde řeka Dněstr tvoří hranici s Ukrajinou.
Největší výzva? Pytláctví
Blízkost Ukrajiny byla patrná. Ráno před školením byla z dálky slyšet střelba, přestože Oděsa je od Tudovy vzdálená asi 60 km. My jsme se zde ale sešli proto, abychom diskutovali moldavskou realitu. Dobrovolní strážci se učili, jaké předpisy ochrany přírody jsou v Moldavsku nejčastěji porušovány, jak stopy takové činnosti ve volném terénu odhalit a jak mají v případě odhalení adekvátně zasáhnout. Modelovým příkladem bylo pytláctví, které je bohužel v zemi rozšířenou praxí a jeho účinné potírání je velkou výzvou i pro profesionální strážce z Inspektorátu ochrany životního prostředí. Přednášejícími na kurzu byli právě zástupci inspektorátu z Kišiněva spolu s policisty z okresního města Ștefan Vodă a místní jednotky pohraniční policie.
Po přednáškách a debatách následovala praktická část, kdy zástupci inspektorátu spolu se strážci procházeli břeh řeky a likvidovali pytlácké návnady, mnohé z nich zjevně nastražené místními obyvateli, kterým smysl svého počínání na místě vysvětlovali. Pro samotné strážce je mnohem obtížnější potírat pytláctví prováděné návštěvníky z Podněstří, které leží za řekou jen o několik kilometre vice na sever.
Kontakty v zahraničí i za řekou
Účastníci školení se na místě domluvili na založení Asociace dobrovolných strážců přírody národního parku Dolní Dněstr s cílem podpořit nábor dalších zájemců a zajistit si podporu státních institucí. Nová formální struktura jim umožní také využívat podporu nabízenou podobnými sdruženími ze zahraničí. Například z Rumunska, se kterým Moldavany pojí společný jazyk, kultura, velká část historie i postkomunistická minulost.
Stejného dne odpoledne jsme se setkali v obci Cioburciu na protějším břehu Dněstru s ekologickými aktivisty, které představovali zejména studentky a studenti sdružení v organizaci Green House, a zástupci přírodní rezervace Iagorlik a Inspektorátu ekologických služeb Podněstří. Tématem setkání byly chráněné přírodní oblasti Podněstří a jejich ochrana, zejména prevence a potírání pytláctví, nelegální těžby dřeva a nakládání s odpady.
Obě akce proběhly ve spolupráci s organizací Biotica v rámci našeho společného projektu podpořeného z Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Od loňského roku Arnika a její moldavská partnerská organizace Biotica připravují tamní dobrovolné strážce přírody na jejich misi prostřednictvím série školení a výměny zkušeností s odborníky z České republiky.