"Společnost Kovoplast používala tyto chemikálie pro vymývání odlévacích forem. Firma však zanikla již před 18 lety a neexistuje žádný její právní nástupce," řekl starosta Nového Bydžova Pavel Louda. Problém s toxickými látkami v podzemní vodě odhalil průzkum. Kontaminované jsou podpovrchové vody na ploše zhruba dvou až tří hektarů.
Radnice již uspořádala setkání s obyvateli, kteří žijí v zasažené části města a zakázala jim používat vodu ze studní jako pitnou či na zalévání ovoce a zeleniny. "Voda se může používat k praní, ale poté je nutné místnost vyvětrat. Může být používána také k zalévání květin, ale je potřeba dbát na to, aby se člověk nepohyboval ve vznikajícím aerosolu," řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.
Město již zadalo vypracování kompletní analýzy, která by měla být dokončena do konce letošního roku a bude stát zhruba 1,5 milionu korun. Následná sanace podzemních vod si vyžádá náklady v řádech desítek milionů korun, které bude chtít radnice získat z evropských fondů.
„Tetrachlorethylen je častou příčinou kontaminace zdrojů pitné vody. V České republice patří k nejznámějším případům oblast přírodní rezervaceToulavcovy Maštale, kde zdroj pitné vody pro obec Bor u Skutče kontaminoval nebezpečných odpad vyvezený na černou skládku,“ připomněl problémy s jednou z toxických látek zjištěných v Novém Bydžově vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.