Arnika během podzimu vytvořila ve spolupráci s aktivními občany a tvůrčí skupinou Remízek sérii inspirativních video příběhů, která nese název Tvoříme město pro život.
Během naší práce se neustále setkáváme s příběhy odhodlaných a zapálených místních, kteří do péče o svou čtvrť či bezprostřední okolí vkládají spoustu své energie. Proto jsme se rozhodli, že vás seznámíme s třemi příběhy, které mají jeden hlavní společný jmenovatel: snaha prosazovat lepší město pro život se může vyplatit a společně jsme silnější.
Pro město je tento proaktivní přístup občanů velmi přínosný. Všechny příběhy, které uvidíte dokazují, že pokud se občané sami zapojují do intervencí v městském prostoru, vznikají klimaticky příznivá opatření, která posilují komunitu. Třetím spolkem, který vám chceme představit je Nesedím sousedím.
"Přišla Lucka a řekla, že jí vadí, že tady teče ta voda ze střechy jen tak do kanálu a že by bylo dobrý, kdyby se nějak využila pro rostliny. Ta dešťová zahrada by měla fungovat jako adaptační opatření proti klimatický změně ve městě. To znamená, že tady jednak budou vysázený keře a podrost, který jsou schopný ustát dlouhý doby sucha a zároveň přívalový deště. V neposlední řadě tu najdou útočiště různý druhy živočichů.”
Aktivní skupina občanů z Prahy 6, která již od roku 2020 podniká lokální intervence proti klimatické krizi a snaží se také implementovat adaptační opatření, již nějakou dobu podnikala snahy o realizaci dešťového záhonu. Ekospojce, jak se skupina ze spolku Nesedím sousedím nazývá, během období, kdy vytipovávala ideální místo pro tuto pilotáž, padl do oka svah, který je pro tento projekt jako stvořený. Brzy se ale začalo ukazovat, že na místě bude vhodnější realizovat dešťovou zahradu. Rozdíl mezi dešťovým záhonem a dešťovou zahradou spočívá v několika odlišných parametrech:
Dešťový záhon: Je struktura umístěná v zahradě nebo na pozemku, která slouží k zachytávání dešťové vody. Jedná se o prostředek pro sběr a využití dešťové vody, obvykle prostřednictvím nádrže, do které je voda shromažďována. Hlavním cílem je minimalizovat odtok dešťové vody a umožnit její využití pro zavlažování rostlin nebo další účely.
Dešťová zahrada: Je přirozenější a estetičtější koncept vytváření prostoru, který využívá dešťovou vodu pro podporu a zlepšení zeleně v dané oblasti. Dešťová zahrada může zahrnovat různé prvky jako jsou zahrádky, níže položené oblasti pro zadržení vody, propustné materiály, aby se voda vsákla do půdy, a rostliny přizpůsobené pro různé úrovně vlhkosti. Cílem dešťové zahrady je nejen zachytit vodu, ale i podporovat biodiverzitu a estetický vzhled prostoru.
Zatímco dešťový záhon se soustředí především na zachycení a využití dešťové vody, dešťová zahrada kombinuje tuto funkci s estetickými a ekologickými prvky, aby vytvořila prostor, který není jen funkční, ale i příjemný pro oko a pro životní prostředí.
Jako nejobtížnější a také nejzdlouhavější část procesu hodnotí místní administrativní úkony spojené se správou pozemku, které předcházely tomu, aby vůbec mohli začít zahradu budovat. Pozemek, který původně patřil Magistrátu hlavního města Prahy, bylo nutné převést do správy Prahy 6, aby bylo vůbec možné s ním manipulovat. Magistrátní pozemek však měla ve správě Technická správa komunikací (TSK) a bylo nutné vyjednávat se všemi třemi subjekty. Členka spolku Nesedím sousedím Kristýna vzpomíná, že než se vše potřebné vyjednalo, trvalo to zhruba dva a půl roku. Praha 6 přislíbila již na začátku procesu finanční podporu, což místní kvitovali. I v důsledku inflace, která po dobu vyjednávání zvýšila cenu materiálu i pracovní techniky, výsledná částka bohužel nepokryla veškeré náklady spojené s tvorbou zahrady. To byl další z momentů, kdy místní komunita skvěle zafungovala a práci, kterou v obdobných úpravách provádějí stroje, zvládli dobrovolně a vlastníma rukama.
Harmonogram procesu
Leden- březen 2021
- Zpracování a podání žádosti o podporu na realizaci projektu na MČ Praha 6
Červen 2021
- Informace o podpoře ze strany MČ Praha 6
- Pozemek však patří MHMP a ve správě jej má TSK
- Skupina se dozvídá, že nejsou pro majitele pozemku relevantním partnerem, kterému by svěřili pozemek do správy, jediná možnost by byla složitá smluvní cesta a poskytovali by pozemek pouze za pronájem
- Je tedy nutné zapojit MČ Praha 6 jako možného partnera pro MHMP a nového správce pozemku
Srpen 2021- listopad 2021
- Administrativní procesy spojené s předáním správy pozemku
- Dochází k významnému prodlení ve vyjednávání na straně TSK (pozvání na debatu odmítli)
Prosinec 2021
- V důsledku prodlení na straně TSK museli občané žádat zastupitelstvo o prodloužení dotace, aby jí mohli využít v dalším roce
Březen 2022
- Jednání o smlouvě o zápůjčce pozemku s MHMP, Prahou 6 a TSK
- Smlouva zůstává ze strany TSK do prosince 2022 nepodepsaná
Prosinec 2023
- Občané znovu žádají o přesun dotace na realizaci do roku 2023
Červen 2023
- Dochází k podpisu mezi Prahou 6 a TSK
Září - Říjen 2023
- Občané realizují 3 dny sousedských brigád během kterých vzniká zahrada
Do administrativního procesu bylo zapojeno minimálně 20 osob ze 4 institucí a trval 2,5 roku. Nyní jsou již všechny práce zrealizované a minimálně rok budou sousedé zajišťovat následnou péči. Zahrada by měla být dále soběstačná.
Co si můžeme z příběhu spolku Nesedím sousedím odnést?
- Trpělivost, vytrvalost a důsledná příprava: Administrativní procesy mohou být složité a zdlouhavé. Je nutné s tím předem počítat, abychom předešli vyhoření. Vypracování jasných plánů a žádostí o podporu s důkladnou rešerší nákladů a ověření délky procesů může minimalizovat komplikace.
- Spolupráce a komunikace: Spolupráce mezi různými institucemi a subjekty je v tomto případě nejen důležitá pro úspěch, ale v podstatě nutná.
- Ptejme se ale, proč je to tak těžké?: V době, kdy čelíme klimatické krizi jsou podobné projekty pro naše město nutností. Je dobře, že spolek informuje o tom, jak zdlouhavé a složité je podobný projekt zrealizovat. Je to dobrý podnět pro politické zástupce, kteří mají možnost průběh těchto procesů ovlivňovat.
- Dobrovolnická práce a aktivní účast: Zapojení místní komunity a dobrovolnická práce může být klíčová pro překonání překážek. Aktivní účast a práce v rámci komunity může pomoci ulehčit náklady a urychlit procesy.
- Flexibilita a adaptabilita: Plány se mohou změnit. V situacích, kdy se plánovaný projekt nebo koncepce mění kvůli různým okolnostem (například změně konceptu z dešťového záhonu na dešťovou zahradu), je důležité být flexibilní a přizpůsobit se novým podmínkám.
- Hlavní překážka, pozemková práva: Ukazuje se, že pozemková práva byla z celého procesu to nejproblematičtější. Pokud máte ve správě pozemek, který má navíc svod vody, máte nakročeno k mnohem snazší cestě.
- Spolek inspiruje a nabádá: Subjekty, které disponují vlastnickými právy ve veřejném prostoru jsou například MHMP nebo jednotlivé městské části mohou realizaci na svých pozemcích iniciovat a občany vyzvat k zapojení.
Zdroje:
Příspěvek Kristýny Ciprové 25. 10. 2023 Záznam z debaty o adaptačních opatřeních - YouTube
Ekologické projekty – NesedímSousedím (nesedimsousedim.cz)
Dešťové záhony. Co to je a jak fungují? - Ekolist.cz
Rozhovory s místními při brigádě sázení keřů na dešťové zahradě 21. 10. 2023
Projekt podpořilo hlavní město Praha.