Arnika během podzimu vytvořila ve spolupráci s aktivními občany a tvůrčí skupinou Remízek sérii inspirativních video příběhů, která nese název Tvoříme město pro život.
Během naší práce se neustále setkáváme s příběhy odhodlaných a zapálených místních, kteří do péče o svou čtvrť či bezprostřední okolí vkládají spoustu své energie. Proto jsme se rozhodli, že vás seznámíme s třemi příběhy, které mají jeden hlavní společný jmenovatel: snaha prosazovat lepší město pro život se může vyplatit a společně jsme silnější.
Pro město je tento proaktivní přístup občanů velmi přínosný. Všechny příběhy, které uvidíte dokazují, že pokud se občané sami zapojují do intervencí v městském prostoru, vznikají klimaticky příznivá opatření, která posilují komunitu. Druhým inspirativním uskupením, které vám chceme představit je komunitní fotbalový klub SK Union Břevnov.
"Všechno to začalo v roce 2020, kdy to vypadalo, že obě sportoviště na Břevnově by měla zaniknout, protože změny územního plánu k tomu tehdy směřovaly. Rozhodli jsme se, že vytvoříme skupinu, která se pokusí těmto změnám zabránit.”
Union Břevnov je nový fotbalový klub, který vznikl v roce 2021. Fotbal na Břevnově má historii sahající až do roku 1906. Po zániku klubů Slavoj Břevnov a Dragoun Břevnov se zdálo, že fotbal z této lokality nadobro zmizí. Jednou z hlavních příčin byla změna vlastnických poměrů u pozemků, na kterých se hřiště nacházela. A tak v roce 2019 obě kdysi vyhlášená hřiště zela prázdnotou a na jednom z nich se aktivně plánovala výstavba.
V roce 2020 to vypadalo, že obě opuštěná sportoviště by měla zaniknout, směřovaly k tomu změny územního plánu. Současný předseda sportovního klubu Union Břevnov, Michal Chylík, společně s několika aktivními občany, se rozhodli tuto situaci zvrátit a začali vyjednávat s Městskou částí Praha 6. Vědomi si toho, jak obtížné by bylo budovat nová hřiště, došli k závěru, že je nutná snaha o zachování jednoho ze stávajících hřišť, které bylo stále ve vlastnictví města. Jedna z variant budoucího využití tohoto území bylo prodloužení silnice vedoucí kolem Ladronky. Místní však chtěli pokračovat ve fotbalové tradici.
Občané se tedy rozhodli přesvědčit lokální politiky, aby je v jejich úsilí podpořili. Díky soudržnosti místních a hojným komunitním aktivitám o nich politici vědí a komunikují s nimi. Prostřednictvím petice jim břevnováci vyslali zprávu, jak velký je zájem veřejnosti. Předseda Michal Chylík říká, že spíše než petici, vyslali na radnici 'přání', aby byl fotbal na Břevnově zachován. A zdůrazňuje tak pozitivní kontakt s místními politiky. Dodává ale, že tlak lidí byl tím, co bylo rozhodující.
V roce 2020 padla během jednání na radnici Prahy 6 dohoda, že hřiště bude zachováno a do správy jej dostanou místní. Michal Chylík a Marek Šálek oslovili Miroslava Beznosku, bývalého hráče, trenéra a předsedu klubu Slavoj Břevnov, a Petra Čížka, kapitána bývalého klubu Dragoun Břevnov. Do organizační skupiny se připojil také Radek Vrba, hráč Střešovic. Založení klubu předcházela velkolepá akce pro veřejnost s názvem Probouzíme břevnovský fotbal, která se konala v polovině září roku 2020. Hřiště si na den pronajali od magistrátu oficiální cestou a uspořádali den plný her, soutěží a sousedského setkávání. Na akci přišlo přes 400 lidí, měla velký úspěch a organizační tým si tak potvrdil, že o fotbal na Břevnově je zájem a můžou se do projektu naplno pustit.
Díky hlavnímu městu Praha, městské části Praha 6 a ČVUT došlo k demolici pozůstatků zchátralých budov a k základnímu zabezpečení areálu. O provoz, péči o trávník a zázemí se starají místní.
Na rozdíl od jiných klubů, kde je kladen důraz převážně na výkon a postup směrem k profesionálnímu fotbalu, volí Union Břevnov jiný přístup. Jejich prioritou je bezpečný prostor a radost ze hry. Uvědomují si také, že není v kapacitách každého dítěte nebo rodiny většinu dní v týdnu včetně víkendů trávit na tréninku nebo zápase. Pravidelnost a snahu vyžadují, ale respektují limity. Tento přístup se jim osvědčil, což dokládá fakt, že po dvou letech činnosti chodí do Unionu trénovat více než sto dětí. Předseda Michal Chylík dodává, že z projevovaného zájmu vyplývá, že kdyby měli více trenérů nebo trenérek, dětí by mohlo být dvakrát tolik.
Co si můžeme z příběhu Unionu Břevnov odnést?
- Aktivní zapojení má smysl
Budování místní komunity a zapojení se může přinést pozitivní změnu.
- Spolupráce se samosprávou může fungovat
Vrhněte se do komunikace s místní samosprávou, choďte na jednání, ptejte se na vše co vás zajímá a sledujte o čem se rozhoduje.
- Město má nástroje, jak vyjít občanům vstříc
Dokud je pozemek ve vlastnictví města, cesty jsou. Ptejte se po nich!
- Organizace veřejných akcí pomůže
Veřejné akce mohou sloužit jako prostředek k zapojení širší veřejnosti a získání podpory. Vytvářejí také prostor pro dialog.
- Získejte na svou stranu lidi se zkušeností a zapojte osobnosti
Oslovování zkušených a respektovaných lidí v oblasti, která je pro komunitu důležitá, může posílit legitimitu a podporu pro vaši věc. Lidé se zkušeností v podobných kauzách se vždycky hodí, není třeba vymýšlet vše od začátku.
- Ukažte zájem veřejnosti
Petice, shromáždění, emaily nebo účast na projednání. To vše ukazuje zájem veřejnosti. Čím více dokážete dát najevo jak důležité pro místí vaše věc je, tím spíše se dostane do popředí politického zájmu.
- Flexibilita a inkluzivita otevírá možnosti všem
Respektování různorodosti a potřeb v komunitě je důležité. Flexibilní přístup umožňuje větší účast a zapojení dětí různých schopností a možností.
Zdroje:
SK Union Břevnov (unionbrevnov.cz)
Znovuzrození fotbalu na Břevnově. Jaké jsou vize a cíle Unionu? - YouTube
Rozhovor s Michalem Chylíkem 24.10.2023
Projekt podpořilo hlavní město Praha.