Lipská hora je jedním z nejméně známých pokladů Českého středohoří. Stojí totiž mimo hlavní turistické trasy – můžete se tak klidně ztratit v okolních lesích, nebo si užívat samotu na přilehlých lukách.
Při absenci turistů i turistických značek si tak na Lipské hoře a okolních sopečných kopcích můžete nejlépe vychutnat krásu krajiny mezi Labem a Ohří. A mimo jiné, také krásu různých druhů chráněných, a ne zcela běžných rostlin. Díky nim mají místní louky zvláštní význam i pro nás v Arnice
Tým Bořena
Ohrožené druhy totiž pod Lipskou horu rostou teprve od konce 80. let, kdy je na tamní louky přestěhovali ochránci z přírodní památky Bělák, která zanikla kvůli těžbě uhlí na dolu Bílina. „Původně jsme chtěli zkoumat vývoj přírody od pravěku po současnost s cílem rekonstruovat podobu prostředí, které obklopovalo pravěké lidi. Po pár letech jsme došli k poznání, že užitečnější bude chránit současnou přírodu před devastací průmyslem. V roce 1983 jsme tak začali připravovat stěhování ohrožených druhů rostlin z předpolí Radovesické výsypky, kde jim hrozilo zasypání hlušinou z Velkolomu Maxim Gorkij, dnešních Dolů Bílina,“ popsal jeden z pozdějších zakladatelů Arniky Jindřich Petrlík vznik týmu Bořena, který se nakonec stal součástí Arniky. A díky němu na nás taky přešla milá povinnost, starat se o louky pod Lipskou horou. U jedinečných rostlin totiž nešlo jen o přesazení do místa, kde mohou žít, ale také o pravidelné prosekávání zárůstu travami a křovinami, ve kterých by neměly šanci přežít. Díky neustálé péči se rostliny po přestěhování rozšířily na novém útočišti natolik, že dnes rostou na desetkrát větší ploše. Úspěšný přesun je proto považován za zcela jedinečný v evropském měřítku. Na louce tak dnes můžete najít například hořeček barvitý, len žlutý, plamének přímý, hvězdnici chlumní, sasanka lesní nebo hadí mord španělský a další botanické skvosty.
Pravidelná údržba
A sečení jsme se rádi zhostili i tento rok. Kosení luk jako obvykle zajistili dobrovolníci z tuzemska i ze zahraničí. Vybavit a občerstvit jsme je letos mohli zejména díky příspěvkům od drobných dárců a programu ČSOB pomáhá regionům. "Na rozdíl od minulého roku, kdy ukrutně pršelo, bylo tentokrát vedro, ale dobrovolníci vše krásně zvládali, a ještě zbyly síly a čas na dva výlety. Jeden malý na Lipskou horu (která místní krajinu převyšuje o 300 metrů) v sobotu a v neděli jsme se vypravili na bílé stráně, kde nám floru okomentoval i odborník Čeněk Vitner. Jinak to byla tradičně akce v přátelské atmosféře – večer posezení u ohníčku, tradiční vaření na ohni a povídání. " shrnula Vlaďka Jirušová z Arniky.
Tým Bořena je nejstarší kamínek v mozaice činností Arniky. Vnímáme ho jako základy, na kterých se nám podařilo vytvořit dnešní organizaci, která chrání přírodu nejen v Česku, ale také v dalších osmi zemích. A každoroční sekání louky pod Lipskou horou nám připomíná, že práce pro přírodu se vždycky vyplatí. Už jste si někdy lehli na čerstvě posekanou louku?