Vývojový tým EcoCity podpořený projektem Čistý vzduch pro Ukrajinu spolu s českou nevládní organizací Arnika představují unikátní mobilní monitorovací stanici ovzduší Sapphire-32. Stanice nevyžaduje stacionární fixaci, umožňuje nepřetržité nezávislé hodnocení kvality ovzduší na jakémkoliv místě a měří více než 15 parametrů. Sapphire-32 od společnosti EcoCity je inovativní výrobek ukrajinských technických odborníků a vynálezců, který pomůže s prosazováním nové úrovně v oblasti práv občanů na čistý a bezpečný vzduch v Ukrajině.
Podle Maksyma Soroky, vědeckého a technického experta projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu, právě mobilita a nezávislost stanice Sapphire-32 od společnosti EcoCity poskytuje jedinečnou příležitost k posouzení kvality a bezpečnosti ovzduší v případě nouze, požárů, nepříznivých povětrnostních podmínek a vážného zhoršení kvality ovzduší.
Klíčovým vývojářem speciálního softwaru pro tyto stanice se stal patnáctiletý Dmytro Obukhov, který zdůraznil, že mobilní stanice Sapphire-32 je jedinečný ukrajinský vynález, který v Ukrajině nemá obdoby. Tyto poznatky lze teď však rozšířit na projekty občanského monitorování ovzduší po celém světě.
Kvalitu ovzduší lze nyní měřit na více než 15 parametrech, jimiž jsou konkrétně: jemné prachové částice PM10, PM2,5, oxid uhelnatý CO a oxid uhličitý CO2, oxid dusičitý NO2, oxid siřičitý SO2, formaldehyd H2CO, amoniak NH3, ozon O3 a volně těkavé organické látky TVOC. Seznam konkrétních toxických látek a aditiv je možné rozšířit o aromatické uhlovodíky, sirovodík H2S a chlorovodík HCl. Tyto toxické látky jsou zařazeny do prioritního seznamu hodnocení kvality ovzduší v souladu s postupy Evropské unie a nového postupu pro státní monitorování v oblasti ochrany ovzduší (ukrajinský zákon ze dne 14. srpna 2019 № 827). Mobilní stanice navíc umožňuje hodnotit úroveň fyzického (parametrického) znečištění pomocí indikátorů radioaktivního záření, hluku a intenzity UV záření.
Kurátor projektu občanského monitoringu kvality ovzduší EcoCity, Oleksiy Trelevsky, poznamenal, že mobilní konstrukce umožňuje hodnocení kvality ovzduší dokonce i uvnitř budov: „Tato stanice je vybavena elektronickým dialogovým panelem, který vám umožní zjistit úroveň znečištění ovzduší tady a teď – dokonce i bez připojení k internetu. Všechny hodnoty ze senzorů jsou zobrazovány v reálném čase, průměrovány každých 20 minut, odesílány na server a ukládány do paměti na zařízení, kde je lze stáhnout jako soubor CVS pro další odbornou analýzu ekologickými aktivisty. To poskytuje víceúrovňovou ochranu dat, a modul GPS umožňuje přesně určit čas a místo monitoringu.“
Vestavěné akumulátorové baterie s vysokou kapacitou umožňují monitorovat ovzduší v terénu po dobu 48 hodin, takže lze okamžitě posoudit kvalitu vzduchu a prozkoumat maximální jednotlivé a průměrné denní koncentrace.
V červenci až srpnu bude předáno prvních 5 prototypů mobilních stanic monitoringu vzduchu Sapphire-32 od EcoCity pro testování a provoz ekologickým aktivistům a partnerům projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu v Zaporoží, Krivém Rihu, Dnipru, Charkově a Kramatorsku.
Prezentace stanic Sapphire-32 se bude konat online v přímém přenosu 31. července (pátek) přes ZOOM a Facebook. K účasti jsou přizváni zástupci médií, veřejnosti, místních vlád, vědecká i odborná komunita. Registrace médií a hostů ZDE.
Doplňující informace:
Čistý vzduch pro Ukrajinu (http://www.cleanair.org.ua/) je mezinárodní projekt, který je realizován od roku 2018 společným úsilím české nevládní organizace Arnika a veřejné ekologické organizace „Kampaň za čistý vzduch ve městech východní Ukrajiny“. Prostředky a finanční podporu projektu poskytlo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v rámci Programu Transformační spolupráce TRANSITION a fond National Endowment for Democracy.
EcoCity (https://eco-city.org.ua) je sociálně ekologický projekt a největší síť monitorování kvality ovzduší na Ukrajině. Tento projekt je realizován od roku 2018 týmem neziskové veřejné organizace „Free Arduino“ za finanční podpory občanů, neziskových organizací, nezávislých partnerů a konzultantů.
Experti projektu:
Maxim Soroka, vědecký a technický poradce projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu, +38 096 669 48 77
Olexey Trelevsky, kurátor občanského monitorování kvality ovzduší EcoCity, +38 099 087 03 01