V kategorii Fotografie nakonec zvítězilo družstvo Potápníků ze Základní školy v Břidličné, které fotograficky zachytilo proces líhnutí šídla. Červíci ze Základní školy Lichnov získali cenu v kategorii Literární počin za zrýmovaný příběh Lichnovského potoka a tým Akatsuki z Gymnázia Pierra de Coubertina z Tábora byl oceněn za nejlepší Výtvarné dílo. Porota navíc udělila ještě Zvláštní cenu, a to soutěžícím z Gymnázia Vodňany a družstvu ze Základní školy Sira Nicholase Wintona z Kunžaku. "Týmy dokumentovaly okolí vod až s reportážním nasazením. Prohlíželi jsem si tak detailní snímky hmyzu, rostlin i živočichů žijících v okolí vod, umělecké či na problémová místa zaměřené fotky, kresby a koláž. Shlédli jsme dokonce krátká videa, film či zalistovali ve fotokalendáři. Přečetli jsme také mnoho básní, příběhů a dokonce i pohádku o vodě," komentuje výsledky koordinátorka soutěže Jana Mikulášková z Arniky.
Jednotlivá družstva poslala do soutěže i více prací v různých kategoriích. Krásnou knihu Přírodní klenoty České republiky nakonec získává družstvo Potápníků ze Základní školy Břidličná za fotografie šídla. Sérií fotografií se družstvu podařilo zachytit proces líhnutí šídla z kukly a splnili tak jak environmentální, tak umělecký záměr. Stejně tak si odnesou tuto cenu Červíci z Lichnova za zrýmování příběhu Lichnovského potoka a dále gymnazisté z táborského týmu Akatsuki za výtvarné ztvárnění Větrovského potoka. V této náročné etapě se porota rozhodla i pro samostatné ocenění skupiny středních a skupiny základních škol. Publikace o udržitelné spotřebě tak ještě získávají soutěžící ze Základní školy Sira Nicholase Wintona z Kunžaku za všestranné vypracování úkolu a tým z Gymnázia Vodňany za soubor fotografií.
Kromě toho, že se soutěžní týmy tentokrát snažily zachytit okolí vybraného potoka či říčky v letním období, dozvěděli se také například, co je vodní květ, kde hledat informace o kvalitě koupacích vod nebo jak se chovat v přírodě za bouřky. „Je vidět, že se soutěžní týmy s každou další fází se svou lokalitou více sbližují. Po vědeckých zkoumáních ji teď dovedou popsat také umělecky,“ řekla koordinátorka soutěže Jana Mikulášková. Všechny oceněné týmy kromě správně zodpovězených povinných otázek splnily i dobrovolné úkoly zaměřené na opatření na snížení spotřeby vody. Povedla se jim i propagace výsledků jejich pozorování formou výstavy či článků do místních novin. Ani díla, která nezvítězila, ovšem nezůstanou bez povšimnutí. Představí se ve fotogalerii na webových stránkách Arniky aněkteré z nich budou použity i v připravované publikaci Voda živá, shrnující výsledky soutěže.
Vítězům gratulujeme a budeme se těšit na jejich práce v nadcházející etapě soutěže s názvem „Podzim okolo vod“, ve které půjde o další pozorování vybraného území spolu s odlovem bezobratlých živočichů a srovnání s jarními výsledky.
Soutěž je součástí projektu Voda živá, jehož cílem je ukázat vztah mezi chemickými látkami používanými v domácnostech a v průmyslu, zátěží povrchových vod a jejich potenciálem se znečištěním se vyrovnat. Soutěž byla podpořena z prostředků Státního fondu životního prostředí.
Ukázky prací, které získaly zvláštní cenu poroty:
Fotografie týmu z Gymnázia Vodňany:
Ukázky z práce soutěžících ze Základní školy Sira Nicholase Wintona z Kunžaku:
Více informací o soutěži najdete na stránkách http://arnika.org/soutez-pro-skoly-2
Projekt Voda živá je podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí ČR ve výši 1 998 800 Kč.