Projekt za cca 550 milionů korun má přinést zatraktivnění řeky pro obyvatele Ostravy – zahrnuje stavbu loděnice, teras na slunění, ale také například bagrování štěrků ze dna řeky. Podle ředitele ostravské pobočky inspekce Karla Kozubka je problematické hlavně chystané odtěžení sedimentů v řece.
„Je tvrzeno, že štěrkopísky jsou kontaminované. V projektu ale není jediný důkaz. Těžbou náplavových lavic a ostrůvků, které jsou dneska hnízdištěm ptáků, zničíme v podstatě přirozený vývoj. My tu řeku zprůtočníme, změníme její charakter, změní se její dynamika. A tohleto by se mělo v celém procesu objevit a řešit,“ uvedl Kozubek pro Deník. Inspekce podala podnět na ministerstvo životního prostředí. To by mělo rozhodnout do konce června.
Mluvčí krajského úřadu tvrdí, že posuzování vlivů humanizace řeky Ostravice na životní prostředí se uskutečnilo zcela v souladu se zákonem.
S kontaminací štěrkopísků to však zřejmě nebude tak horké – řeka zažila dvě povodně, v roce 1997 a 2002. U řeky můžeme vidět rybáře a občas i koupající se lidi, přičemž nikdy nebylo vydáno nějaké upozornění, že by řeka v tomto úseku obsahovala nebezpečné látky. Dá se tedy předpokládat, že sedimenty budou znečištěny pouze v „obvyklém“ měřítku, vlivem průmyslu. Odtěžení štěrkopísků tak spíše má přispět k prohloubení dna. Otázkou je na jak dlouho – Ostravice je totiž typický štěrkonosný tok.