V roce 2021 se organizacím Arnika a Eco-TIRAS podařilo přispět ke změně právního prostředí v Moldavsku - vláda vydá na ochranu přírody zhruba 1 mil. EUR, v Parlamentu je podán legislativná návrh na prosazení lepší ochrany vzácných druhů ryb před pytláctvím, vláda sezavázala vyhlásit nový národní park Dolní Dněstr a velký znečišťovatel Dněstru byl i po naší intervenci potrestán pokutou 11 tisíc euro.
V úzké spolupráci s partnerskou organizací Eco-TIRAS jsme na Fóru nevládních ekologických organizací Moldavska v březnu 2021 představili předběžné výsledky šetření Výboru pro dodržování Aarhuské úmluvy ohledně špatného přístupu k informacím; téma se objevilo ve zveřejněné závěrečné deklaraci. V červenci jsme společně zpracovali připomínky k návrhu stanoviska Výboru. Členské státy Aarhuské úmluvy se se stanoviskem ztotožnily a na říjnové konferenci v Ženevě jej schválily. Moldavsko bylo na konferenci kritizováno jako jediný stát, který od roku 2014 nepodal žádnou zprávu o implementaci Úmluvy.
V květnu a v srpnu 2021 jsme s Eco-TIRASem pořádali demonstrace za financování ochrany přírody ze státního rozpočtu. Absolvovali jsme řadu jednání, psali dopisy, vydali analýzu a připravili návrh prioritních témat, jež by měla řešit nová vláda vzešlá z letních voleb. Klíčové principy nové právní úpravy jsme konzultovali s nezávislými experty, nevládními organizacemi a odborníky ze státní správy i s politiky. Pod vlivem výrazného zlepšení politického prostředí po volbách tak v prosinci schválil Parlament Moldavska návrh státního rozpočtu a v kampani jsme oslavili úspěch – na rok 2022 se pro ochranu přírody podařilo prosadit zhruba 1 mil. euro. Lze očekávat, že tato položka v rozpočtu zůstane přinejmenším do konce volebního období současné vlády.
Celý rok 2021 jsme lobbovali i na jednání Parlamentu za prosazení lepší ochrany vzácných druhů ryb před pytláctvím; na konci roku si náš legislativní návrh osvojila předsedkyně parlamentního výboru pro životní prostředí. Do konce roku 2021 však návrh nebyl projednán.
Vláda se také zavázala vyhlásit nový národní park Dolní Dněstr, o což místní organizace usilovaly řadu let. Ministerstvo životního prostředí bude usilovat i o zajištění prostředků pro další chráněná území – Národní park Dolní Prut (21 mil. lei), Národní park Orhei (30 mil. lei), a další oblastí za celkem 143 mil. lei.
Řešili jsme také dvě místní kauzy: projekt na stavbu silnice přes území budoucího národního parku Dolní Dněstr a znečištění řeky vlivem havárie čistírny odpadních vod v obci Criuleni. Ve druhém případě jsme prosadili potrestání viníka pokutou 11 tisíc euro.