„Rozhodnutí o kácení nebylo zveřejněno na úřední desce“ uvádí Miloslava Bačová z tohoto sdružení. Úřad měl navíc povinnost toto sdružení na základě jejich žádosti sám informovat o zahájení řízení. „O kácení jsem se ovšem dozvěděli ovšem až tím, že stromy byly označeny červeným X. Úřad se pak tvářil, že o naší žádosti nic neví. Na dotaz, proč jsou i tyto stromy káceny, mi bylo sděleno, že mi úřad nemusí nic zdůvodňovat,“ dodala Bačová. Sdružení tak nedostalo možnost uplatnit své připomínky. „Podobnou praxí úřad projevil nejen nezájem o spolurozhodování místních občanů o stavu životního prostředí ve svém okolí, ale také se dopustil nedodržení zákonného postupu správního orgánu při vedení správního řízení v souvislosti s ustanovením § 70 zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny,“ konstatoval Jakub Esterka, vedoucí poradny sdružení Arnika, na kterou se místní sdružení obrátilo s prosbou o pomoc. Pochybení předběžně potvrdil Pavel David z ČIŽP v Ústí nad Labem.
Inspekce svým příjezdem stihla zabránit zbytečnému kácení dvou stromů. Posudek Agentury ochrany přírody tyto stromy doporučoval na prvním místě ošetřit. Dvě další lípy doporučené k ošetření byly již před příjezdem inspekce skáceny. V aleji bylo posuzováno celkem 28 stromů. Povolení ke kácení bylo vydáno na 12 stromů, což je o 4 více, než doporučuje Agentura. „Vadí nám, že chtějí pokácet víc než je nutné, navíc mimo období vegetačního klidu“ říká Miloslava Bačová.
Lipová alej v Modlanech odděluje místní průmyslovou zónu a rušnou komunikaci od obytné zástavby. „Pro místní obyvatele má proto mimořádný význam,“ podotkl Esterka. „Stromy citlivě reagují na havarijní úniky plynných škodlivin z provozů průmyslové zóny a jsou tak důležitými indikátory stavu celkového ovzduší. Navíc samy část prachu a škodlivin filtrují,“ dodal.
Informace o kácení na webu regionálního týdeníku "Naše adresa"
Foto: František Janačík, Naše adresa Teplice, PPF Media a.s.