Plyne to z výzkumů, které včera prezentovalo ekologické sdružení Arnika. Vzorky odebíral loni v červnu a výzkumy zpracovával Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický Jihočeské univerzity, a Český hydrometeorologický ústav v rámci sledování živočichů v tocích.
Pokud člověk sní jednu rybu, tak mu nic nehrozí, potíže mohou vznikat při opakované konzumaci. „Lékaři, s nimiž jsme konzultovali dopady pro člověka, upozorňují, že po delší než měsíční konzumaci vznikají poruchy jemné motoriky, třes rukou, víček. V žádném případě nedoporučovali tyto ryby jíst,“ uvedla Hana Kuncová z Arniky.
Lidé žijící v okolí Spolany připouštějí, že ryby z Labe by raději nejedli. „V padesátých letech, když jsme měli ve Spolaně přestávku, tak jsme v Labi nějakou rybu chytili a snědli. Teď už bych to rozhodně neudělal, čertví, co ve vodě plave,“ uvedl důchodce, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Nechci mít problémy, jsem rád, že si do Spolany můžu chodit pro obědy,“ vysvětlil muž.
Úlovky hodnotil i ústav Jihočeské univerzity. „Ryby odlovené v této lokalitě vykazovaly závažné patologické změny. Všechny byly ve špatném zdravotním stavu, měly otevřené léze a abscesy na očích a na kůži. Projevovaly se u nich změny typické při poleptání,“ hodnotil tamní odborník Tomáš Randák loňský výzkum, který prokázal pětadvacetkrát vyšší koncentrace rtuti v rybách, než je limit.
Dřívější výzkum hydrometeorologického ústavu prokázal více než stonásobné překročení limitu. V kilogramu nedravé ryby může podle vyhlášek ministerstva zemědělství být 0,1 miligramu rtuti, ve dravé rybě 0,5 miligramu. Tloušť u Obříství měl 12,3 miligramu.
Spolana pochybuje, že by právě ona byla největším znečišťovatelem toku. „V České republice jsou celkové roční emise rtuti 3300 kilogramů, přitom Spolana se na nich podílí jen necelými pěti procenty, což je 150 kilogramů rtuti za rok,“ uvedl mluvčí Spolany Josef Petrů.
Arnika chce zveřejněním těchto výzkumů dosáhnout toho, aby Spolana co nejrychleji změnila technologii výroby. Novou hodlá chemička zprovoznit kolem roku 2015, ale ekologové žádají rychlejší přeměnu.
***
Naměřené hodnoty rtuti v rybách
* Limit obsahu rtuti v nedravé rybě (cejn, jelec, kapr, plotice)…0,1 mg/kg
* Limit obsahu rtuti v dravé rybě (okoun, štika) - 0,5 mg/kg
* Naměřené hodnoty u Obříství: jelec tloušť - od 5,0 do 12,3 mg/kg, cejn velký - 6,2 mg/kg
* Naměřené hodnoty u Lysé nad Labem: jelec tloušť - 3,0 mg/kg
Tiskovou zprávu sdružení Arnika si můžete přečíst zde.
Článek ČTK si můžete přečíst zde.