Pomocí akcí pořádaných pro obyvatele na obou březích Dněstru se Arnika společně s moldavskou organizací Biotica snaží mezi tamními komunitami zvýšit povědomí o důležitosti životního prostředí a nutnosti jeho ochrany. Letos naši moldavští partneři uspořádali tři komunitní akce u příležitosti oslav Dne Země (20. 4.) a Dne životního prostředí (5. 6.), kterých se v hlavním městě Kišiněvě, v městečku Ștefan Vodă na jihu země a v obci Dubăsari v Podněstří zúčastnily desítky lidí.
Akce tak navázaly na předchozí letošní projektové aktivity, kdy se Biotica za pomoci mnoha dobrovolníků věnovala výsadbě stromů podél řek, instalaci umělých hnízd pro vodní ptactvo nebo přípravě strategických rozvojových plánů obcí v oblasti národního parku Dolní Dněstr. K oslavě Dne Země v Kišiněvě moldavská koordinátorka projektu Liliana Josan říká: „Akce se zúčastnilo více než padesát lidí – studenti, zástupci neziskových organizací, delegát ze Státní inspekce životního prostředí a taky novináři a novinářky.“ Cílem akce bylo vysvětlit historii a význam mezinárodního Dne Země a mluvit s přítomnými o tom, proč je důležité životní prostředí chránit. Zástupce inspekce tak účastníkům a účastnicím vysvětlil, proč je pro jeho úřad prioritou učinit přítrž nelegálním aktivitám jako je pytláctví a jiné nežádoucí zásahy v chráněných oblastech. Lidé se na akci také dozvěděli více o plánu na zaškolení dalších dobrovolných strážců a strážkyň přírody, což je jeden z pilířů celého projektu organizací Biotica a Arnika. Ve městě Ștefan Vodă pak Den Země oslavili akčně, jak můžete vidět na titulní fotce tohoto článku – úklidem odpadků v obci a okolí, do kterého se zapojili místní bez rozdílu věku.
Projektové aktivity se zaměřují na pravý i levý břeh řeky Dněstr. Při příležitosti Dne životního prostředí proto podněsterští experti uspořádali akci v levobřežním městě Dubăsari, kde v místním centru “Akkolada” uspořádali prezentaci o chráněných krajinných oblastech v Podněstří. Přitom nezapomněli zmínit aktivity, které díky projektu již proběhly, například instalace umělých hnízd pro vodní ptactvo v rezervaci Iagorlik, stejně jako aktivity, které jsou teprve naplánované pro zbytek roku 2022 a rok 2023. Ty budou také podpořeny z Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR, díky kterému spolupracuje Arnika s moldavskou neziskovou organizací Biotica na ochraně tamní přírody.