Radnice nadále odmítá jméno původce znečištění zveřejnit. Na areál, v němž kromě firmy Kame-eko, která tu provozuje skleníky, působí také spalovna odpadů, upozornila město prostějovská vodárna. I ona se však odmítá o viníkovi bavit.
„To, co uvádí vodárna, bereme jako fakt a v tuto chvíli nemůžeme zpochybnit, že by udělala chybu v měření. Stále však hledáme příčiny úniku a zda jej ten, na koho se poukazuje, skutečně způsobil,“ řekl vedoucí oddělení vodního hospodářství prostějovského městského úřadu Jiří Štěpán. Dodal, že teprve po ukončení šetření zahájí město správní řízení, ve kterém hrozí viníkovi úniku rtuti pokuta až milion korun. „Název podniku nechceme zveřejnit, dokud celou věc neuzavřeme,“ podotkl Štěpán.
Prokurista firmy Kame-eko Ivo Vlach odmítá, že by z areálu mohla nebezpečná látka uniknout. „Nemám zatím žádnou informaci, která by tomu nasvědčovala,“ prohlásil Vlach. Rovněž majitel spalovny Megawaste - Ekoterm Stanislav Paluda se podezření brání. „Rtuť se v kanalizaci objevila v době, kdy jsme vůbec nespalovali. Jsme ti poslední, kdo by mohl něco takového způsobit,“ tvrdí Paluda.
Na rtuť v městské kanalizaci přišli pracovníci specializované laboratoře čističky odpadních vod. Množství jedovaté látky podle vedení vodárny výrazně přesáhlo povolené limity. Obyvatele města to však neohrozilo. „Množství rtuti, které jsme zjistili v kanalizaci, výrazně přesáhlo povolený limit. Proto jsme uvědomili orgány státní i místní samosprávy,“ řekl minulý týden předseda představenstva prostějovských vodáren Miroslav Hanák.