Minulý rok Brňané přišli na to, jak rychle a bezpečně rozložit yperit. Teď učinili na první pohled méně efektní, ale o to důležitější objev. Moderní průmysl každý den jako vedlejší produkt chrlí tuny jedovatých látek. Jednu z nich se brněnským vědcům podařilo zneškodnit mnohonásobně účinněji, než dovolovaly dosavadní metody.
„Rakovinotvorná sloučenina trichlorpropan TCP vzniká při výrobě umělých materiálů v papírenském, automobilovém a agrochemickém průmyslu. Snadno znečistí vodu a ohrozí životní prostředí,“ vysvětluje vedoucí Loschmidtových laboratoří Jiří Damborský. Tomu se společně s kolegy jako prvním na světě podařilo objevit a vyrobit enzym, který škodlivinu snadno zlikviduje.
„Například komerční firma Diversa, která je považována za celosvětovou jedničku v oboru, zlepšila účinnost procesu rozkladu čtyřikrát. Nám se ale podařilo vyrobit enzym, který ji zlepší třicetkrát,“ řekl Damborský. Sedmičlenný tým brněnských a olomouckých vědců tak dokázal překonat výsledky prestižních laboratoří a mnohonásobně početnějších vědeckých týmů.
„ Je to velmi působivý výsledek práce českých vědců. Ukazuje, jak přínosné může biotechnologické bádání být,“ poznamenal k objevu biochemik Stefan Lutz z Emoryho univerzity v americké Atlantě. Ve Spojených státech může nová technologie najít také prvního zákazníka. Moravští vědci ji nabídli jedné z největších chemických společností na světě Dow Chemical Company. „Připravujeme publikaci, která tento úspěch popíše a kontaktujeme je, jestli tento patent nechtějí,“ plánuje Damborský.
K úspěchu vědcům pomohlo poznání přírody a zároveň vyspělé počítačové programy. „Čistící mechanismy, které normálně v přírodě vznikají stovky nebo tisíce let, urychlíme a můžeme tak mnohem dříve přijít s postupem, který rakovinotvornou látku odbourá,“ vysvětlila metodu výzkumnice Martina Pavlová.