Vládní – a prakticky jediná – politická strana Kazachstánu Nur Otan zpochybnila projekt na výstavbu luxusního rekreačního střediska Kok Jeilau. To má vyrůst v horách nedaleko bývalého hlavního města Almaty na úpatí severního Tian-Šanu. Výstavba by poškodila křehkou vysokohorskou přírodu a ohrozila populaci vzácného levharta sněžného. Postoj politiků tak dává přírodě i šelmám novou šanci.
Účastníci stranického zasedání poslanců buňky vládní strany v Almaty zpochybnili především potřebu investovat do výstavby horského střediska. Na zasedání, jehož hlavní náplní byla podle oficiálního prohlášení „optimalizace městského rozpočtu“, poslanci seškrtali „neefektivní výdaje“ v rozpočtu města Almaty. Tyto škrty dosáhly v přepočtu na české koruny zhruba půl miliardy. Podle účastníků budou úspory vynaloženy na projekty v sociální oblasti.
Účastníci setkání navrhli škrtnout plánované výdaje na letovisko a přesměrovat finanční prostředky na řešení
naléhavější sociálních problémů města.
„Politické prostředí Kazachstánu se od evropské demokracie značně liší. Moc ve státě drží jediná politická strana. Politikové za Nur Otan stáli od počátku za projektem vysokohorského lyžařského střediska. Pakliže teď mění názor, znamená to, že projekt ztrácí půdu pod nohama, politickou a mocenskou podporu, bez níž v zemi není možné cokoliv uskutečnit," vysvětluje Martin Skalský z Arniky.
Svou roli ale nejspíše sehrál i tlak proti výstavbě střediska. Petici proti projektu podepsalo na Kazachstán nebývalých 15 tisíc lidí, včetně 4 tisíc lidí z České republiky. Občanská sdružení podala soudní žaloby a kvůli vyloučení veřejnosti z rozhodování se kauzou zabývá i Výbor pro dodržování mezinárodní Aarhuské úmluvy.
Vyhráno ovšem stále není. Zpochybnění vládní strany přichází až v době, kdy úřady již vyňali potřebné pozemky z území Národního parku Ile Alatau, a území je tak stále ohroženo výstavbou. Pokud by teď nevládní organizace polevily, může se klidně stát, že místo rekreačního střediska začnou na úpatí Tian Šanu vyrůstat luxusní vily. Sběr podpisů na webu www.zachranme-irbise.cz tak stále pokračuje. Sněžný levhart stále potřebuje naši pomoc.
Projekt měl být financován z veřejných zdrojů, jeho cena se pohybuje v řádech desítek miliard. „Jednou z příčin zastavení projektu je nepochybně ekonomická krize, do níž Kazachstán upadl, a která se stále prohlubuje. Stát je závislý na příjmech z prodeje ropy. Vzhledem k propadu jejích cen na světových trzích se propadá také celá ekonomika. Za poslední půlrok poklesl kurz kazašské měny tenge vůči euru o čtvrtinu, rostou ceny potravin a část společnosti se propadá do chudoby,“ doplňuje Skalský.
„Jak víte, projekt výstavby vysokohorského lyžařského střediska Kok Jeilau od svého počátku rozděluje společnost na různé názorové tábory. Projekt má nepochybně velký potenciál v oblasti rozvoje cestovního ruchu, vytváření nových pracovních míst a pro rozvoj zdravého životního stylu a využití volného času obyvatel. Nicméně si myslím, že s ohledem na globální krizi by se nyní s tímto drahým projektem mělo počkat,“ poznamenal předseda občanské rady pro podnikání a průmysl, člen kontrolního a revizního výboru almatské pobočky strany Nur Otan Sergej Kozlov.
„Za současných okolností, kdy ekonomika prochází složitým obdobím, je přidělování obrovských finančních prostředků z veřejného rozpočtu na výstavbu takových projektů nevhodné. Rizika investic musíme sdílet se soukromým kapitálem a aktivně využívat mechanismy partnerství veřejného a soukromého sektoru. Musíme přestat plýtvat veřejnými rozpočty na projekty, jejichž efektivnost není uspokojivě vyčíslena,“ vyjádřil se poslanec za stranu Nur Otan Murat Adilchanov.