Sdružení Arnika společně s dalšími 10 organizacemi nechalo analyzovat výrobky z databáze Scan4Chem(1). Aplikace pro chytré telefony „Scan4Chem“, vyvinutá v rámci tohoto projektu, umožňuje spotřebitelům naskenovat čárový kód produktu v obchodě (kód či název produktu lze zadat i ručně) a požádat o informace, zda obsahuje látky SVHC. “Abychom ověřili, že výrobky v databázi jsou skutečně bezpečné, nechali jsme je analyzovat na vybrané SVHC látky (2). Z databáze bylo vybráno 49 produktů z celé Evropy včetně 3 zakoupených v českých online obchodech. U všech výrobci deklarovali, že jsou bez obsahu SVHC látek. Analýza nezávislou akreditovanou laboratoří potvrdila, že všech 49 vybraných výrobků bylo skutečně bezpečných,” říká Karolína Brabcová, vedoucí spotřebitelských projektů ze spolku Arnika.
Laboratoř analyzovala několik skupin SVHC látek, které se v daných materiálech často nacházejí, ale nenašla žádnou látku vzbuzující mimořádné obavy. Ve všech 49 analyzovaných výrobcích nebyla žádná látka v koncentraci vyšší než 0,1 %, což znamená, že poskytnuté informace v databázi AskREACH byly pravdivé. Podle laboratoře však jeden malý elektrický výrobek překročil limitní hodnotu olova podle ustanovení směrnice RoHS, která omezuje určité nebezpečné látky v elektrických a elektronických zařízeních. Tento výsledek ilustruje složitost chemické legislativy, která může zahrnovat další právní předpisy vedle nařízení REACH.
Ze 49 vzorků z celé Evropy si Arnika nechala analyzovat 3 výrobky z databáze AskREACH, které jsou také dostupné na českém trhu. “Na podzim 2021 jsme zakoupili v online obchodech dětskou hru Mozaika od firmy Lena, papírové karty pro nejmenší Mes Premières Enigmes – Objets od firmy Bioviva Editions a respirátor FFP2 od firmy Medisana. Žádný z výrobků v sobě neměl žádnou z analyzovaných SVHC látek v koncentraci vyšší než 0,1% hmotnosti,” uvedla Brabcová.
České firmy však mají o zapojení do projektu jen malý zájem. “Bohužel se nám v ČR podařilo přesvědčit jen 2 výrobce, aby zaregistrovali své výrobky. Ostatní české firmy se k tomuto kroku staví liknavě často proto, že je pro ně velmi těžké tyto informace od výrobců či dovozců materiálů získat. Bojí se i toho, že informace mohou být nedostatečné či dokonce matoucí, neboť nemají dostatečné kontrolní mechanismy pro pravidelnou kontrolu dodávek materiálů,” dodává Brabcová.
Aplikace do mobilních telefonů Scan4Chem a na ní napojená databáze výrobků má za cíl zjednodušit proces komunikace se zákazníky zejména pro firmy, které nebezpečné SVHC látky již z výroby vyřadily. Pokud společnosti zaregistrovaly své produkty do databáze, nemusejí odpovídat na jednotlivé požadavky spotřebitelů, ale informace jsou poskytnuty přímo spotřebiteli, což oběma stranám ušetří čas a úsilí. Veškeré informace o produktech v databázi poskytují buď výrobci nebo prodejci, kteří odpovídají za správnost informací. Ověření informací o přípravku je částečně prováděno náhodným způsobem konsorciem AskREACH.
Výsledky testování databázových produktů ukazují velmi povzbudivý pokrok ve srovnání s výsledky testování sportovních pomůcek provedeného v roce 2020, kdy bylo náhodně zakoupeno 82 produktů z obchodů po celé EU. SVHC látky byly nalezeny zhruba ve čtvrtině analyzovaných výrobků z celé Evropy.
Aplikaci si již stáhlo více než 90 000 lidí, poskytuje informace o SVHC látkách u více než 8,5 milionu produktů. Jejím cílem je motivovat společnosti, aby nahrály informace o svých produktech do databáze, čímž je zpřístupní svým zákazníkům, a současně ukázaly ostatním firmám, že je výhodné tyto látky z výroby vyřadit a nahradit bezpečnějšími.
---
(1) Aplikace Scan4Chem slouží spotřebitelům ke skenování výrobků, aby od dodavatele zjistil, zda v nich jsou nebezpečné látky. Aplikace je napojena na databázi výrobků, do ní může výrobce či dovozce výrobků nahrát informace o rizikových látkách ve výrobcích, které uvádí na evropský trh. Pokud lidé narazí na zboží neuvedené v databázi, mohou ihned dodavateli odeslat dotaz e-mailem. Dodavatel je povinen spotřebiteli do 45 dnů odpovědět, pokud jeho výrobek tyto látky obsahuje v koncentraci vyšší než 0,1% hmotnosti. Cílem aplikace je motivovat spotřebitele, aby výrobcům a prodejcům posílali co nejvíce dotazů. Ti pak dostávají impuls k tomu, aby se aktivně zajímali o složení jejich výrobků a přítomnost nebezpečných látek v nich. Následně je pak aktivně nahrazovali bezpečnějšími.
(2) SVHC látky = Substances of very high concern neboli látky vzbuzující mimořádné obavy. Patří mezi ně karcinogeny, perzistentní a bio-akumulativní látky, alergeny či látky poškozující hormonální systém člověka. Tento seznam je pravidelně rozšiřován o další nebezpečné látky a; v současné době je na seznamu 223 látek. Nařízení o chemických látkách REACH stanovilo vytvoření kandidátního seznamu SVHC látek, které budou postupně zakázány. Výrobce, dovozce i prodejce zboží je ze zákona povinen na požádání informovat spotřebitele, pokud výrobek obsahuje SVHC látky v koncentraci vyšší než 0,1 % hmotnosti.
Projekt „Enabling REACH consumer information rights on chemicals in articles by IT-tools” je financován EU LIFE programem (č. LIFE16 GIE/DE/000738) a hlavním městem Prahou.