Dle harmonogramu projektu jsme v únoru požádali o mapy záplavových území v zájmové lokalitě (niva řeky Labe od Ústí nad Labem - Střekov po státní hranici ČR / SRN). O zaslání kopií map jsme požádali Městský úřad Děčín, Krajský úřad Ústí nad Labem a Povodí Labe s.p. Současně se žádostí na Krajský úřad jsme dohodli osobní schůzku s cílem informovat o projektu a dohodnout se na případné spolupráci a využití výsledků projektu.
Výsledky žádostí: MÚ Děčín: ač při prvním jednání byly kopie map přislíbeny, vyžádal si odbor životního prostředí písemnou žádost, kterou vzápětí zamítl s odůvodněním, že mapy tak rozsáhlého území nemůže vydat, protože není jejich majitelem. Úřad nicméně připustil možnost nahlédnutí do mapy v případě ověření polohy konkrétní stavby.
Krajský úřad: kopie map byly zaslány tři týdny po zaslání žádosti.
Povodí Labe, s.p.: mapy byly zhruba po třech týdnech zaslány v elektronické podobě.
Nad rámec projektu jsme zároveň žádali o mapy záplavového území řeky Ploučnice (pravostranný přítok Labe v předmětném úseku) a to Ústecký kraj, Liberecký kraj a Povodí Ohře. Zatímco Ústecký kraj kladně vyřídil naši žádost do měsíce, Liberecký kraj nejprve odkázal na Povodí Ohře a Povodí Ohře na Liberecký kraj. Po zhruba jeden a půl měsíční korespondenci se nám nakonec podařilo kopie získat od Krajského úřadu Liberec, v podobě velmi kvalitních barevných kopií.
Terénní šetření:
Vzhledem k opožděnému získání map proběhlo první terénní šetření až koncem května v úseku od Děčína po státní hranici - v úseku zjištěny tři domy na hranici záplavového území na levém břehu a 25 domů na pravém břehu (včetně tří veřejných domů v úseku mezi Děčínem a Hřenskem). Tím byla zjištěna situace v přibližně čtvrtině předmětného území. Další terénní práce probíhaly ve městě Děčín. Šetření v Děčíně jsme ukončili v polovině června. Na úseku Labe protékajícím městem Děčín – zjištěno 32 budov na pravém břehu(včetně veřejného koupaliště a budovy Polikliniky Děčín) a 10 budov na levém břehu (včetně atletického areálu). V terénním šetření jsme pokračovali v červenci, kdy jsme v obci Hřensko (pravý břeh Labe) zjistili 20 domů (včetně historické budovy místního kostela). V této chvíli bylo prošetřeno území Děčín až státní hranice ČR / SRN. Do konce srpna jsme dokončili terénní práce v úseku Děčín až Ústí nad Labem – Střekov. Na pravém břehu jsme zjistili 30 budov a na levém břehu 57 budov. Jedná se zhruba o 20 km úsek, kde najdeme řadu menších obcí a měst. Nejvíce budov v tomto úseku se nacházelo v Ústí nad Labem 30 budov na obou březích Labe. Celkem jsme zjistili v úseku Ústí nad Labem – Střekov a státní hranice ČR / SRN 177 budov, které se nacházeli v oblasti Q 100 (stoleté vody). Terénní průzkum na řece Ploučnici (pravém přítoku Labe) neodhalil žádné budovy (kromě několika zahrádkářských kolonií) v oblasti Q 100 po město Benešov nad Ploučnicí. Další průzkum jsme z časových důvodů neprováděli.
Mediální akce:
V průběhu trvání projektu jsme prostřednictvím tiskového mluvčího Marka Jehličky informovali tisk o všech chystaných aktivitách (viz. Arnika mapuje stavby, Děčínský deník 25. 6. 2003). Na http://www.arnika.org jsme veřejnost informovali o průběhu projektu prostřednictvím odkazu Novinky a Tiskové zprávy.
Zhodnocení projektu:
Přínos projektu je především v oblasti preventivních opatření pro ochranu před povodněmi, která dle „Strategie ochrany před povodněmi pro území České republiky“ (Mze ČR, 2000) představuje nejefektivnější formu ochrany. Projekt se pokusil upozornit na nedostatky v oblasti územní ochrany záplavových oblastí. Díky terénním průzkumům jsme zmapovali potenciální riziková místa v okolí řeky Labe. Široká veřejnost má možnost seznámení se s problematikou prevence povodňových škod a prosazováním práva (Zákon o vodách č. 254/2001 Sb.) do praxe. Projekt nám dopomohl k získání strategického partnera (Krajský úřad Ústeckého kraje) pro další práci v oblasti protipovodňové ochrany. Získávání kopií map záplavového území řeky Labe nám umožnilo nahlédnout do praxe prosazování Zákona č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí. Získané informace jsme prostřednictvím internetových stránek http://www.arnika.org a příručky pro NNO předali veřejnosti.