Znečištění ovzduší bývá kvůli nižším teplotám a snadnějšímu šíření přes zimu silnější. A protože se na Ukrajině snažíme neziskovým organizacím pomáhat, jak to jen jde, v listopadu a prosinci jsme nezaháleli a uspořádali virtuální konferenci, pokračovali v propagaci petice a zveřejnili jsme také speciální výstavu - vše zaměřené na průmyslové znečištění Ukrajiny a na to, co s tím lze společnými silami dělat.
Virtuální mezinárodní konference probíhala hybridně - tedy za částečné osobní účasti některých spíkrů v Ukrajině - každé úterý od 17. listopadu do 15. prosince v 5 městech: Ivano-Frankivsku, Záporoží, Nikopolu, Kramatorsku a Charkovu. Partneři, představitelé neziskovek, ale i aktivní jedinci měli možnost prostřednictvím konference vyslechnout prezentace klíčových témat a otázek ohledně průmyslového znečištění v Ukrajině. V rámci závěrečných diskuzí zároveň mohli s experty, úředníky či autoritami o této problematice pohovořit a sdílet své zkušenosti.
Dílčími tématy bylo monitorování znečištění ovzduší a veřejné kampaně v průmyslových městech, regulace znečištění ovzduší v Ukrajině a v EU na legislativní úrovni, moderní technologie zjišťování stavu ovzduší či právní nástroje pro boj s průmyslovým znečištěním a jeho viníky. Během konference byla představena unikátní publikace připravená ve spolupráci s českým start-upem World from Space Znečištění ovzduší v Ukrajině z vesmíru, která je založená na družicových měřeních Evropské kosmické agentury a satelitech Copernicus, i další studie věnované přístupu k informacím a integrovanému řízení znečištění ovzduší či tipům a návodům vedoucím ke snižování průmyslového znečištění Ukrajiny.
Konference byla vyvrcholením společného tříletého projektu Arniky a ukrajinských nevládních organizacích, které se věnují boji za čisté ovzduší. Společně s konferencí byla na podzim na webu cleanair.org.ua představena i petice za čisté ovzduší a zveřejněna také edukativní výstava s ekokvízem pro veřejnost, zachycující téma kvality ovzduší i monitoringu jak obecně, tak z hlediska konkrétních problémů nejvíce zasažených měst a oblastí.
Článek vznikl pro časopis Arnikum.