Překlenout vzrůstající nedůvěru veřejnosti vůči stranám a politikům a posílit přímý vliv lidí na důležitá rozhodnutí. Právě to je cílem nových pravidel pro zapojení veřejnosti do rozhodování o veřejných záležitostech, která vytváří Výbor pro lidská práva Organizace spojených národů. Mezi iniciátory a tahouny procesu je Česká republika. Na jeho konci by měli mít lidé na celém světě více možností podílet se na rozhodnutí například o veřejných rozpočtech, strategiích pro rozvoj států a měst, dopravě, školství a podobně. Zkrátka o agendách, které dnes do značné míry vznikají za zavřenými dveřmi úřadů. Jít jednou za čtyři roky k volbám prostě nestačí.
„Přímé zapojení veřejnosti do rozhodování umožňuje od roku 1998 takzvaná Aarhuská úmluva. Platí však jen v otázkách životního prostředí a pouze v zemích Evropy a bývalého Sovětského svazu. Před obyvateli většiny států světa jsou však rozhodovací procesy uzavřeny,“ říká Martin Skalský z občanského spolku Arnika, který se právě vrátil z posledních konzultací OSN v Ženevě.
„Zkušenosti uplynulých dvaceti let ukazují, že účast veřejnosti v rozhodování pomáhá předcházet korupci, omezovat různé chyby úřadů, pomáhá nacházet kompromisy a vede k vyšší kvalitě rozhodnutí. Z praxe známe stovky případů, kdy lidi pomohli zlepšit kvalitu života ve svém městě či obci nebo předejít zbytečným škodám na životním prostředí,“ dodává.
Nově připravovaná pravidla vycházejí z Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, přijatého v roce 1966. Ten zas navazuje na Všeobecnou deklaraci lidských práv. Iniciátorem procesu je skupina pěti států, mezi nimiž je i Česká republika. Konzultace s odborníky, akademiky i nevládními organizacemi již za účasti zástupů států proběhly v Africe, Americe i Asii. O osudu návrhu, který přes léto připraví Úřad vysokého komisaře pro lidská práva, pak budou v září rozhodovat zástupci vlád.
Více informací na webu OSN: Guidelines on the effective implementation of the right to participate in public affairs