Třetí ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo několik desítek pražských občanských iniciativ a která požaduje dostupnější a udržitelnější život v Praze.
I letos se bude věnovat tématům jako je drahé bydlení, dopady změny klimatu na metropoli, role aktivních občanských iniciativ i developerů, a zvlášť se tentokrát zaměří na dostupnou dopravu. Tři dny přednášek, workshopů, tematických vycházek, promítání, i síťování a diskusí doplní také neformální kulturní program. Organizují Arnika, Paměť města, AutoMat, Roleta39 a další. Těšíme se na vás 12.- 14. 5. v Kasárně Karlín. Program najdete níže na stránce. Pro aktuality sledujte naši událost na facebook
Grafika: Petr Kněžek
Program:
PÁTEK
18:00-19:00 Vernisáž výstavy fotografií
Vágní krajina: Pražské periferie
Petr Zewlakk Vrabec
V roce 2021 jsem si vymyslel projekt Pražská periferie. Už od mala rád chodím. Později už v dospělosti přišla vášeň pro focení. V projektu Pražská periferie se tyto 2 věci spojily. Cílem fotoprojektu je prochodit s fotoaparátem na krku celou Prahu. Ukázat Prahu z její málo viditelné perspektivy, tak jak ji nezná ani rodilý pražák. Prozkoumat zapadlé uličky, bývalé tovární komplexy, opuštěné zahradní kolonie, rumiště kolem skladů, parovody linoucí se městskou krajinou. Praha je plná na první pohled opuštěných míst, která jsou v kontrastu s pulzujícím centrem. Osamocená zarostlá vrata uprostřed polních cest, vraky aut na krajích sídlišť, osady lidí bez přístřeší schované u hlavních tahů v křoví a lesících. Ukázat schované kouty, které člověk objeví, když se vydá po neznámé pěšině vedoucí do zarostlého rumiště. Zajímavé pohledy na Prahu nabídne toulka, když jdete podél vlakových kolejí, kde nevedou žádné cesty, nebo když se vydáte po březích jednoho z mnoha potoků. Všechny toulky po pražské periferii zaznamenávám na aplikaci v mobilu. Podle zaznamenané trasy v mobilu pak prochozené úseky odškrtávám v papírové mapě Prahy. Zatím jsem nachodil přes 3200 km a hodlám pokračovat dál, dokud celou mapu neproškrtám.
Tentokrát jsem z tisíců fotografií sestavil malý soubor s názvem Vágní krajina.
Projekt Pražská periferie vyhrál na Czech press photo v roce 2021 cenu Grant Prahy.
19:30 - 21:30
Promítání filmu Češi jsou výborní houbaři
Mystifikační dokumentární ekologická esej reflektující současný stav životního prostředí v Česku. Po promítání následuje diskuse s autorkou dokumentu Apolenou Rychlíkovou.
SOBOTA
10:30-13:00
Jak se organizovat? Příjemné a efektivní schůzky jsou základ úspěchu!
Letos jsme nezapomněli ani na spolky a iniciativy, které v Praze odvádějí neúnavnou práci. Oslovili jsme proto spřátelenou organizaci Re-Set, která připravila workshop organizování se pro spolky na míru!
Naučíte se, jak zorganizovat a vést schůzky a jak do nich zapojit všechny účastníky a účastnice. Dozvíte se, co je facilitace, proč je při schůzkách důležitá a jaká je role facilitátora či facilitátorky.Představíme si časté problémy a jak jim můžete předcházet. Bude samozřejmě prostor i pro vaše dotazy. Workshop povede lektorka neformálního vzdělávání Barbora Adamková (platforma Re-Set). Kapacita je omezená, proto neváhejte a zaregistrujte se co nejdříve!
10:30-13:00
Doprava v Praze, jaká je ta ideální?
Do čeho všeho doprava vstupuje? Jaké jsou její kontexty? Jak přistupovat k dopravě z hlediska klimatické krize? Jak souvisí doprava s veřejným prostorem? Jak na nás doprava ve městě dopadá a působí? Na jaké oblasti života ve městě doprava působí (vztahy se sousedy, psychika, psychosociální klima v dopravě – bariérovost, potřeby cestujících atd.)? Jak ovlivňuje doprava ve městě naši každodennost? Dokážeme se vcítit do jiných skupin obyvatel, kteří cestují jiným způsobem? Jak aplikovat princip demokracie na řešení dopravní infrastruktury ve městě? Chceme se dotknout otázky greenwashingu i individuálních zájmů, otázky pohodlnosti i otázky rozevřených sociálních nůžek. Otevřeme spolu otázky hodnot a přístupu k městu jako společně sdílenému statku a domovu versus vytěžování města pro vlastní účely.
Workshop využívá metody situovaného urban designu a facilitované diskuse. Budeme společně uvažovat nad mapami Prahy nad řešením dopravy po městě pro různé aktéry v různých denních časech a ročních období. Workshop by měl být příjemně strávený čas, ze kterého bychom si měli odnést nové poznatky i naplněnost vzájemných nasloucháním.
Kapacita je omezená, proto neváhejte a zaregistrujte se co nejdříve!
14:00-16:00
Vetřelci a volavky v Karlíně
Komentovaná prohlídka se sochařem Pavlem Karousem. V rámci festivalu, jejímž letošním tématem je doprava, půjdeme/pojedeme metrem za výtvarnými artefakty ve stanicích Invalidovna, Křižíkova, Florenc a jejich bezprostředním okolí. Pokocháme se uměleckými artefakty od Evy Heřmanské, Lydie Hladíkové, Děvany Mírové, Marie Rychlíkové a dalších. Spravedlivě se naštveme nad místy nedávno zaniklých výtvarných realizací od Václava Ciglera, Petra Šedivého a Martina Sladkého. Libretem celé víkendové procházky bude „Metro nejen jako utilitární dopravní stavba, ale také nejrozsáhlejší galerie ve veřejném prostoru“. Může být cesta do práce kulturním zážitkem?
Sejdeme se ve 14:00 ve vestibulu (nahoře) stanice metra Invalidovna.
Pavel Karous (*1979) je sochař, pedagog a publicista v oblasti výtvarného umění ve veřejném prostoru. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a na UMPRUM poté působil jako odborný asistent. Ve své sochařské tvorbě se zabývá především vztahem mezi geometrií a lidskou společností, abstrakcí a realismem. Vytváří realizace do architektury, architekturu výstav a scénografické objekty. Věnuje se oficiálním, neoficiálním i nelegálním uměleckým intervencím do městského veřejného prostoru se sociálně a politicky angažovaným obsahem. V této disciplíně se stal etablovaným tvůrcem.
17:00-18:30
Proč potřebujeme opravdu dostupnou veřejnou dopravu?
Má stát roční lítačka 6000 Kč, když rezidenční parkování vyjde na 1200 Kč za rok? Neměla by být veřejná doprava ve městech založena kromě ekologické šetrnosti, také na přerozdělování a společenské solidaritě? Stane se „dopravní spravedlnost“ jednou z odpovědí a inspirací při navrhování městských dopravních systémů pro 21. století? Prezentace s diskusí představí základní ideje, principy i bottom-up iniciativy spojené s prosazováním dostupné (či dokonce bezplatné) veřejné dopravy v Evropě i jinde ve světě.
Michal Lehečka působí na Fakultě humanitních studií Karlovy Univerzity, kde se soustředí urbánní témata jako např. bydlení, územní rozvoj a městské infrastruktury. Do nedávna také působil v Laboratoři udržitelného urbanismu spolku AutoMat. Pro potřeby městského aktivismu spolu s Adélou Vavříkovou v roce 2021 vypracoval Rešerši dostupné i bezplatné veřejné dopravy.
19:00-21:00
Bulvár live: Doprava v Praze - podcast online deníku Alarm
Jak by Praha měla postupovat v otázce zklidňování dopravy? Pomohlo by městu, kdyby se do konce volebního období podařilo uzavřít alespoň jednu ulici pro auta? Jaké výsledky má tento přístup jinde? Jak se bude vyvíjet dopravní situace, když bude parkování i nadále levné? Jakým způsobem by Praha mohla napřít síly k vybudování lepší cyklistické infrastruktury? A jak začít svoji dopravní politiku prezentovat s akcentem na to, co sama sobě ukládá v rámci Klimatického plánu? Přijďte 13. května na živé nahrávání podcastu Bulvár, které se odehraje jako součást programu festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Hosty budou Matěj Michalk Žaloudek (Zelení), zastupitel na Praze 3, Zuzana Poláková z Automatu, Gabriela Lněničková, zastupitelka hl. m. Prahy a vedoucí odborné skupiny pro dopravu za Piráty, a bývalý radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).
Moderují Táňa Zabloudilová a Apolena Rychlíková.
21:00-22:00
Koncert Cardo & Decumanus
Stejně jako na minulém ročníku festivalu sobotní večer uzavře koncert Cardo&Decumanus, akustický projekt Václava Orcígra (jinak též basa v noise-rockových Or a Vlněna, violoncello v Paramount Styles a MaVa). Debutová deska s názvem “Pospolitost” vyšla na nezávislém vydavatelství Silver Rocket letos v březnu s řadou významných hostek a hostů a dává vzpomenout na klasické české country, ale i temnější kytarové žánry. Město se v tvorbě Cardo&Decumanus stává kulisou každodennosti, ve které se odehrávají zásadní i zcela banální příběhy.
Label o Cardo & Decumanus píše následovně:
Písničky na debutovým albu "Pospolitost" se nevysvětlitelně prolínají - každá po svým - s názvem desky, přičemž si ale každá zachovává vlastní vůni a lehkost. Cardo & Decumanus je osamělej výlet za písničkama, který jsou křehký jako ty zvláštní chvíle před prvním říjnovým rozbřeskem. Když si „Pospolitost“ pustíte do dveří, třeba objevíte novýho přítele.
NEDĚLE
14:00-17:00
Kritická dopravní procházka Auto-Mat
Komentovaná vycházka pod vedením dopravního experta spolku AutoMat Vráti Fillera povede od Kasáren do ulice Na Florenci. Oblast nyní prochází výraznou proměnou kvůli výstavbě společnosti Penta a v ulici má vzniknout i nová cykloinfrastruktura. Vycházka bude pokračovat přes Těšnov na Rohanské nábřeží ke stavbě lávky HolKa, která nově propojí oba břehy Vltavy pro pěší a cyklisty. Do Kasáren se bude vracet přes pěší most karlínskými cykoobousměrkami, o jejichž navrácení sváděl AutoMat několikaletý boj. Po procházce bude následovat neformální diskuse.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Projekt podpořilo Hlavní město Praha