Navíc musí Etlík Královéhradeckému krajskému úřadu, Hradci Králové a obci Libčany zaplatit částku 35 mil. korun, což jsou náklady spojené s likvidací nelegálního skladu toxických látek v Libčanech. „Pan Etlík byl odsouzen také za trestný čin nakládání s nebezpečnými odpady v rozporu s právními předpisy. Že trestné činy proti životnímu prostředí stojí na okraji zájmu a tvoří zanedbatelnou část souzených kriminálních aktů, potvrzuje i tento případ. Václav Etlík je první osobou v České republice, kterou soud poslal do vězení za nakládání s odpady," uvádí Matějka, který v Arnice zpracoval statistiku ekologické kriminality za roky 1998 – 2007.
Nebezpečné odpady začala Etlíkova původní firma SNOG HK s.r.o. navážet do areálu bývalého Vertexu v Libčanech již během roku 2002. Přestože místní obyvatelé ihned na podezřelé svozy upozorňovaly dotčené státní úřady, nezareagoval nikdo s výjimkou České inspekce životního prostředí. Ta v roce 2004 udělila za nepovolené skladování odpadů firmě SNOG pokutu 450 tis korun. Ani to úředníky krajského úřadu dostatečně nevarovalo a ve stejném roce udělují SNOGU povolení ke skladování nebezpečných odpadů v jednom z objektů v areálu Vertexu v Libčanech.
Vše se dalo do pohybu až v roce 2006, kdy místní občané s podporou Arniky uspořádali veřejné shromáždění přímo před zamořeným skladem a požadovali po státu jeho okamžitou likvidaci. Následně byla do areálu Vertexu povolána firma Dekonta, která zde našla zhruba 600 tun jedovatých, mutagenních, výbušných a jinak nebezpečných chemikálií. Ministr financí rozhodl o uvolnění 15 milionů Kč na vyčištění skladu ze státní rezervy a hejtman Královéhradeckého kraje slíbil získat chybějící část peněz ze státního rozpočtu. V Libčanech byl díky přičinění místních obyvatel zlikvidován jeden z největších ilegálních skladů toxických látek v České republice.
Externí zdroje:
iDnes.cz - http://zpravy.idnes.cz/odvolaci-soud-snizil-trest-za-skladku-v-libcanech-z-osmi-na-ctyri-a-pul-roku-16w-/krimi.asp?c=A090120_134811_krimi_cen
Aktuálně.cz - http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=627535
Další informace:
Tisková zpráva Arniky z 21. června 2006
Článek ke statistice ekologické kriminality v ČR
Historie celého případu
srpen 2006
Na Krajský úřad Pardubického kraje dorazilo15 milionů korun z ministerstva financí. S likvidací nebezpečných látek uložených v areálu bývalé továrny v Libčanech začíná pomáhat také pojízdná laboratoř Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.
červenec 2006
Areál v Libčanech začíná nepřetržitě střežit policie a armáda. Ministerstva životního prostředí, vnitra a financí se dohadují, kdo poskytne na odvezení zbývajících odpadů. Na základě doporučení ministra vnitra odsouhlasil 27. července ministr financí Bohuslav Sobotka uvolnění 15 milionů korun ze státní rezervy na řešení krizových situací pro Královéhradecký kraj. Koncem července byl také prohlášen konkurs na majetek společnosti SNOG HK.
červen 2006
Úřady žádají ministerstva životního prostředí, financí, vnitra a pro místní rozvoj o peníze na likvidaci skládky v Libčanech. Kraj, Město Hradec Králové a obec Libčany vkládají do likvidace skládky přes 7,5 milionu korun. Pracovníci odborné firmy Dekonta nicméně odhadují, že na úplnou likvidaci šesti set nebezpečných chemikálií bude zapotřebí získat další desítky milionů – a kvůli nedostatku financí práce po vyčerpání prostředků dočasně přerušují.
květen 2006
Rozbory povrchové a podzemní vody v Libčanech naštěstí nepotvrdily kontaminaci vodních zdrojů nebezpečnými látkami. Úřady oznámily, že objevily další nelegální sklady s toxickým odpadem ve Chvaleticích a Slatiňanech na Královéhradecku. Relativně malá skládka ve Slatiňanech je odstraněna během krátké doby. Do Chvaletic stát posílá 10 milionů korun a likvidace skladiště okamžitě začíná. duben 2006 Bezpečnostní rada kraje vyhlásila v Libčanech od 24. dubna stav nebezpečí v délce deseti dní. Česká inspekce životního prostředí vzápětí oznámila, že lidé z firmy SNOG porušovali zákony už v minulých letech ve spalovně v Hradci Králové. Dostali za to statisícovou pokutu.
21. dubna 2006
Policie zadržela tři osoby, mezi nimi i předlistopadového kriminalistu Václava Etlíka, ústřední postavu firmy SNOG. Ve vazbě jsou čtyři lidé obvinění z trestného činu nedovolené držení vysoce nebezpečné látky. Tři z nich policie stíhá pro obchodování s nebezpečnými látkami, Václav Etlík – šedá eminence, zmocněnec všech společností provozujících areál v Libčanech – je stíhán za „pouhé“ držení zakázaných látek. Hrozí jim od osmi do patnácti let vězení.
březen 2006
Během policejního vyšetřování vychází najevo, že osoby podezřelé z nabízení toxických látek mají úzký vztah k firmě SNOG, která v Libčanech nelegálně skladovala chemikálie.
únor 2006
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu získal informace z podsvětí, že v Královéhradeckém kraji jsou nabízeny vysoce nebezpečné látky.
2005
Stavební úřad povolil změnu užívání objektu – v části areálu bývalého Vertexu tak SNOG může zřídit sklad nebezpečných odpadů.
2004
Společnost SNOG dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 450.000 Kč za nakládání s odpady bez povolení. Na konci téhož roku nicméně SNOG získává od krajského úřadu povolení ke skladování nebezpečných odpadů v jednom z objektů v areálu Vertexu.
2003
Společnost SNOG HK zveřejňuje návrh provozovat v Libčanech sběrný dvůr a žádá o různá povolení. Občané si opět stěžují na způsob nakládání s odpady v areálu Vertexu. Následně provádějí na místě různé úřady kontroly. Česká inspekce životního prostředí zahajuje řízení o udělení pokuty.
2002
Obyvatelé Libčan si poprvé stěžují na způsob nakládání s nebezpečnými odpady v areálu bývalé továrny na žaluzie Vertex. Obyvatelé se obrátili na všechny kompetentní státní úřady – od obce až po ministerstva. Majitelka budovy Zuzana Chmelíčková následně zveřejňuje záměr provozovat ve svém areálu penzion s prodejnami a drobnou výrobou.