Hasiči a další specialisté chtějí zbylý chlór z objektu odčerpat, řekl Jan Martínek, mluvčí Unipetrolu, jemuž Spolana patří.
Na místě jsou lékaři z ústřední vojenské nemocnice, vrtulník, vojáci i policie. "Musíme být připraveni i na nejhorší variantu, kdyby chlór unikl ze zásobníků," řekl Martínek. Zatím se ale podle něho situace jeví méně dramatická, než se předpokládalo.
Hasiči zjistí stav zásobníků a pokusí se přečerpat chlór do připravených železničních cisteren. Případný únik nebezpečné chemikálie do ovzduší budou monitorovat hasiči ve Spolaně a vojenští specialisté v obci Libiš, na jejímž území Spolana zčásti leží.
Chemička začala v neděli v poledne plynný chlór odčerpávat z budovy, v níž se ve čtvrtek poškodil zásobník s plynem. Chlór chemici v sousedním objektu zpracovávali na neškodný chlornan sodný, základ pro dezinfekci savo. Podle původního předpokladu měl proces trvat dva až pět dnů. Na přečerpávání se pracovalo i v noci na dnešek a podařilo se vše podstatně urychlit. Podle Martínka již dnes v 03:00 výroba chlornanu ustala. "To je signál, že tam už není žádný volný chlór," řekl.
Sklad se zásobníky chlóru minulý týden zatopila voda z rozvodněného Labe. Podle firmy byl již před povodní nebezpečný obsah odčerpán, ale v zásobnících ho zbylo 16 tun. Po zatopení se zřejmě některý zásobník uvolnil a z netěsnosti v potrubí začal chlór unikat poškozeným oknem. Okno se podařilo hasičům utěsnit, ale v sobotu chlór opět unikl. Záchranáři, zástupci firmy, města i okresu ubezpečili, že ani v jednom případě nebylo bezprostředně ohroženo zdraví obyvatel. Naměřené koncentrace chlóru mimo objekt závodu nedosahovaly maximálních limitů.
Areál Spolany byl při povodni prakticky celý pod vodou. Nyní voda výrazně ustupuje, ale dosud je část areálu zatopena. Během dneška bude možné vstoupit do administrativní budovy a společnost zprovozní železniční vlečku.
Zdroj: ČTK