Studie hodnotící účinky BPA měla za cíl objasnit nejasnosti ohledně působení této na vývoj nervového systému a poruchy chování u novorozených hlodavců. Zatímco toto se nepovedlo potvrdit ani vyvrátit, studie přinesla nové zjištění. Při nízkých dávkách BPA byla u krysích samečků odhalena snížená schopnost učení.
Přestože experti volají po dalších studiích, Dánska vláda se rozhodla aplikovat princip opatrnosti. Dánský ministr pro potraviny Henrik Hoegh říká: „Od DTU jsme dostali hodnocení BPA založené na nových komprehensivních výzkumech provedených na krysách a potkanech. Dánští experti říkají, že nelze s jistotou říci, zda BPA má negativní účinky na chování. Nicméně upozornili, že nové studie přináší nejasnosti zda i malé dávky BPA nemají vliv na schopnost učení u novorozených krys. Podle mého názoru i tyto nejasnosti by měly být k užitku spotřebiteli. Proto využíváme princip opatrnosti k národnímu zákazu bisfenolu A v materiálech, které přichází do kontaktu s potravinami pro děti do 3 let.“
Zákaz přichází před schůzkou expertů EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin), kde by se mělo diskutovat o probíhající vědecké práci týkající se bisfenolu A a zároveň formulovat stanovisko členských států k této látce. „Krok dánské vlády je velice odvážný, a měl by být příkladem pro další členské státy. Díky invenci chemického průmyslu a laxnosti zákonodárců se běžně dostáváme do kontaktu s chemickými látkami, které mají negativní účinek na naše zdraví. Je velice důležité nejdříve skutečně prokázat neškodnost látky na zdraví a teprve až poté ji povolit. Kdyby to tak bylo vždy, mohli jsme si například ušetřit mnohaleté diskuse, zda zakázat nebo nezakázat reprotoxický ftalát DEHP v hračkách,“ říká Miroslava Jopková z programu Toxické látky a odpady.
Zdroje: Denmark: Ban on Bisphenol A in Food for Young Children
Denmark bans bisphenol A in food packaging for young children