Urbanistická kvalita i limity sídlišť nejen z hlediska adaptace na klimatickou změnu patří v současnosti k oblastem, které získávají stále větší pozornost. Popularita sídlišť jako míst k bydlení mezi Pražany roste napříč generacemi. Důvodem je často dobrá základní občanská vybavenost a dopravní dostupnost, ale také veřejné prostory a blízkost zeleně.
V průběhu října v rámci komentovaných procházek navšívíme tři pražská sídliště nejen s odborníky a odbornicemi z oblasti urbanismu, architektury, a přidružených oblastí sociálních věd zaměřených na město, ale i se zástupci a zástupkyněmi místních iniciativ.
Cyklus pokračuje 17.10. od 17:30 na Jihozápadním městě. Sejdeme se před vstupem do České pošty u stanice metra Stodůlky.
Jihozápadní Město v Praze je ukázkou pokusu o inovaci modernistických sídlištních struktur. Jeho autor Ivo Oberstein rozdělil rozlehlé území do několika částí, přičemž každá z nich má svou autentickou strukturu. Vycházka povede zejména částí Lužin a poukáže nejen na urbanistickou koncepci, ale také na některé dobové stavby a intervence. Mnohé z nich jsou dnes už téměř neviditelné nebo dokonce zcela zanikly, přestože se jednalo o důležité příspěvky k tehdejší debatě o životním prostředí sídlišť. Jedním z témat budou také možnosti a limity sídliště v adaptačních a mitigačních opatřeních proti změnám klimatu.
Jihozápadním městem nás provede Ing. arch. Mgr. Michaela Janečková, historička architektury a pedagožka, členka výzkumného týmu Paneláci (UPM, 2013-2017) a týmu Architektura a politika (UMPRUM, 2018-2022). Spolu s Irenou Lehkoživovou je editorkou knihy Karel Prager a Družstvo pro výstavbu rodinných domků s ateliéry.
V říjnu nás dále čeká:
III.Sídliště Invalidovna 24.10.
Akci pořádáme s podporou Hlavního města Prahy.
Projekt Praha - město pro život podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.