Praha rozšiřuje služby v oblasti sběru bioodpadu o celoměstský nádobový svoz rostlinného bioodpadu. Sběr rostlinného bioodpadu pomocí hnědých sběrných nádob se stává součástí systému nakládání s komunálními odpady na území hl. m. Prahy. Od 1. 1. 2022 je sběrná nádoba na biologicky rozložitelný odpad poskytována zdarma. O nádobu mohou požádat vlastníci nemovitostí či bytová družstva. Tato nabídka se netýká živnostníků. Ty budou platit za svoz bioodpadu jako dosud.
Bezplatnost nádoby na bioodpad není bezmezná. V případě, že bude nádoba přistavována se znečištěným obsahem, odpovědnost nese vlastník a na jeho náklady bude znečištěný bioodpad odvezen a zpracován mimo kompostárnu. Pokud by se problém opakoval, může mu být nádoba i odebrána. Z tohoto důvodu se také nádoby na bioodpad, které stojí na veřejném místě nebo které bude užívat více jak šest domácností, musí zamykat. Zámek a klíče jsou součástí nové služby.
Proč je dobré rostlinný bioodpad sbírat odděleně?
Podíl rostlinného bioodpadu ve směsném komunálním odpadu je cca 20 % a tento podíl lze následně využít na kompostárně, kde řízeným procesem vzniká cenný kompost pro obohacení půdy živinami. V případě, že není bioodpad sbírán odděleně, končí bioodpad společně s ostatním směsným komunálním odpadem ve spalovně, kde jeho potenciál není dostatečně využit.
Podle nové legislativy mají obce v roce 2025 povinnost vytřídit 60 % komunálních odpadů. Třídění rostlinného bioodpadu může snížit produkce směsného odpadu v Praze asi o 25 %, o 40 až 50 kg/ob/rok. Praha má cíl výrazně snížit produkci směsného odpadu. Možné to je. ČR v součtu skládkuje a spaluje výrazně více odpadu než je průměr EU (více asi o 70 kg/ob/rok).
Třídění bioodpadu je výhodné ekonomicky. Poplatek za odpady v Praze je odvozen od velikosti nádob na směsný odpad. Pokud domácnost začne třídit bioodpady, může si objednat menší popelnici a platit méně za odpady.
Jak si můžu zajistit hnědé popelnice?
O nádobu na bioodpad lze požádat osobní návštěvou příslušného kontaktního centra dle svozových společností, které svážejí odpad na území dané městské části. Případně může vlastník objektu využít on-line registrační formulář: https://bio.praha.eu/formular/. Do 14 dnů pak obdržíte e-mail s registrací, který potvrdíte. Poté se v blízkosti vašeho domu objeví hnědá popelnice a můžete třídit.
Co do popelnice na bioodpad patří?
- zbytky ovoce a zeleniny, slupky (včetně citrusových plodů)
- čajové sáčky, kávová sedlina
- květiny (BEZ celofánu, šňůrek a květináčů)
- tráva, plevel, drny se zeminou
- košťály a celé rostliny, zbytky rostlin
- listí
- větve keřů i stromů
- piliny, hobliny, kůra, štěpka
- seno, sláma
Co do popelnice na bioodpad NEpatří?
- všechny typy sáčků
- papírové kapesníky, ubrousky
- maso, masové omáčky, vývary, kosti, kůže
- mléčné výrobky
- vajíčka, včetně skořápek
- zbytky z kuchyní rostlinného původu, které obsahují suroviny živočišného původu (pokrmy z masa, z vajec a mléka)
- zbytky z kuchyní jako prošlé pečivo, těstoviny, knedlíky
- skořápky z ořechů, pecky z ovoce
- jedlý olej a tuk
- zvířecí trus, moč a hnůj jako podestýlka domácích zvířat včetně exkrementů
- peří, chlupy, vlasy
- uhynulá zvířata
- kontaminované piliny, hobliny, kůra, štěpka
- nebezpečné odpady
- obalové materiály, sklo
- kamení
Více informací naleznete na webu: https://bioodpad.praha.eu/