„Změna 1000 je klasickým příběhem arogance státní moci, která se snaží bez ohledu na názory občanů i právní normy prosadit rozsáhlý stavební projekt. Protože však existují nezávislé soudy, pokus o obcházení zákonů již potřetí narazil,“ komentuje situaci mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. Příčinou zrušení změny 1000 je fakt, že magistrát odmítá posoudit její vliv na udržitelný rozvoj území, což nařizuje český zákon i evropská směrnice.
„Řada studií potvrdila, že jižní varianta Pražského okruhu je mnohem dražší, méně výhodná pro dopravu, vede k devastaci cenných přírodních oblastí a rekreačního zázemí Prahy. Navíc by ohrozila zdraví i klidné bydlení desítkám tisíc lidí. Ve sporu ale nejde o věcné argumenty, jako spíše o spekulace s pozemky,“ doplňuje Kasiková.
Magistrát teď bude mít vážný problém. Takzvanou změnu 1000 se snaží neúspěšně prosadit už od roku 2006. Pokud by se rozhodl pro další pokus, bude příprava a schvalování podkladů trvat opět nejméně rok, a celý proces tak vytvoří ještě větší zmatek v přípravě nového územního plánu.
Poprvé Nejvyšší správní soud zrušil změnu územního plánu, který měl urychlit stavbu nové dráhy na ruzyňském letišti, už v roce 2006. Podruhé tak udělal o dva roky později, tentokrát se verdikt týkal kromě Ruzyně i severozápadní části pražského okruhu přes Suchdol. A nyní, v lednu 2010, Nejvyšší správní soud změnu územního plánu – tentokrát už jen pro severozápadní část okruhu – zrušil znovu.