Velká Británie má přísné požadavky, co se týče hořlavosti různých materiálů, včetně nábytku. Proto se britští odborníci z výzkumných požárních pracovišť a univerzit pod vedením Seana McKenna zabývali otázkou, zda zpomalovače hoření přidané do čalouněného nábytku, skutečně pomáhají anebo situaci v případě požáru ještě zhorší. Zkoušeli to na dvou rozkládacích pohovkách s množstvím zpomalovačů hoření odpovídajícím britským normám, jedné matraci z přírodních materiálů bez přidaných a jedné umělé (molitanové) matraci neošetřené zpomalovači hoření. Cílem studie bylo porovnat nebezpečí požáru (růst požáru a kouřová toxicita) s použitím různých čalounických materiálů.
Posuzoval se potenciál znečištění a kontaminace odpadních vod z požáru, který ukazuje, že dvě britské pohovky ošetřené příslušným množstvím chemických aditiv (zpomalovačů hoření) jsou nejnebezpečnější, po nich následuje evropská matrace z molitanu. Rozkládací pohovka vyrobená ve Velké Británii pouze z přírodních materiálů (Cottonsafe®) shořela velmi pomalu a produkovala během požáru velmi nízké koncentrace toxických plynů. Nábytek ošetřený zpomalovači hoření vedl během požáru k vyšší tvorbě toxických plynů jako oxid uhelnatý či kyanovodík.
Závěr studie nevyznívá pro zpomalovače hoření lichotivě: „Tato práce ukázala, že jeden z nejdůležitějších aspektů posuzování požárního nebezpečí z čalouněného nábytku a matrací nebyla v normách pro hořlavost nábytku brána v potaz. Prokázali jsme, že požární toxicita je hlavní příčinou úmrtí a zranění v případě požárů a že požáry z čalounění a lůžkovin způsobují nepřiměřený počet smrtelných úrazů. Přitom neexistuje požadavek na posouzení toxicity spalování domácího nábytku. To vedlo k nadměrnému spoléhání se na chemické přísady (zpomalovače hoření), které splňují britské předpisy týkající se hořlavosti nábytku. Je nepravděpodobné, že bychom někdy měli dostatečné informace, ukazující účinnost zpomalovačů hoření na potlačení vznícení. Na druhé straně je zřejmé, že po vzplanutí má přítomnost retardérů hoření malý vliv na rychlost požáru, ale má nepříznivý vliv na toxicitu kouře.“
Zpracováno podle článku z časopisu Chemosphere: McKenna, S. T., et al. (2018). "Flame retardants in UK furniture increase smoke toxicity more than they reduce fire growth rate." Chemosphere 196: 429-439.