Po více než dvaceti letech diskuze odborné vědecké veřejnosti, do které se snažil zasahovat průmysl svým lobbingem, vydal v únoru 2012 americký Úřad pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agecy, EPA) zprávu věnující se úrovni toxicity obávaných dioxinů. Závěry dlouho očekávané zprávy, kterou vítají ekologické organizace, upozorňují, že existují závažné negativní účinky dioxinů na lidské zdraví i při vystavení organismu velice nízkým dávkám. „Pro Američany je to dnes velké vítězství nad chemickým průmyslem, který po desetiletí pracuje za zavřenými dveřmi, aby mohl tajit a překrucovat pravdu o nebezpečných dioxinech. Věda hovoří jasně: dioxiny jsou toxické pro zdraví a vývoj našich dětí," uvedl Lois Marie Gibbs z amerického Centra pro zdraví, životní prostředí a právo.
Studie totiž zjistily spojitosti mezi dioxiny a rakovinou, narušením hormonálního systému, poškozením reprodukčních orgánů, snížením počtu spermií a následnou sníženou plodností, neurologickými problémy u dětí i dospělých, změnami imunitního systému a kožními nemocemi. Stopové množství dioxinů se nachází v těle většiny lidí na Zemi; do jejichž organismu se tyto látky dostávají konzumací ryb, masa a dalších živočišných výrobků.
Úřad zároveň uvádí, že úroveň vystavení lidského organizmu dioxinům v posledních letech výrazně poklesl, takže by většina lidí neměla být ohrožena. Proti vyjádření EPA uvádějícímu, že vystavení dioxinům nepředstavuje významné zdravotní riziko, se ohradil texaský vědec studující dioxiny Arnold Schecter s argumentací, že toto tvrzení nebere v úvahu citlivé skupiny populace, jako jsou malé děti nebo vlivy na lidský plod.
Referenční hodnotu dioxinů, což je denní koncentrace dioxinu, která je považována za bezpečnou, ponechal Úřad EPA stejnou jako v návrhu z roku 2010 –0.7 piktogramů dioxinů na kilogram tělesné váhy. V roce 2010 kritizovaly EPA průmyslové skupiny za to, že tuto tzv. „referenční dávku" stanovil úřad příliš nízkou, což by podle nich mohlo spotřebitele vyplašit a vést k nákladným regulacím. Ekologické organizace naopak vyzívají průmysl k odpovědnému chování vůči lidskému zdraví a přizpůsobení legislativy závěrům zprávy.
EPA ve své zprávě uvedl, že jeho „bezpečný" limit byl založen na dvou studiích. První z nich zjistila snížený počet spermií u mužů vystavených dioxinům v dětství, a druhá odhalila zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy u dětí, jejichž matka byla dioxinům vystavena v těhotenství. Hormony štítné žlázy jsou důležité pro normální růst a vývoj dítěte.
Zdravotní posouzení obsažené ve vydané zprávě nestanovuje vynutitelné normy, ale je kritická k řadě akcí, která riziko vystavení dioxinům zvyšují. Zpráva může napomoci prosadit řadu kroků jako je sanace míst s nebezpečnými odpady, kontrola emisí z průmyslu, stanovení norem pro pitnou vodu a potravinových směrnic týkajících se ryb.
Ekologické organizace vydání zprávy, která může napomoci ochraně lidského zdraví, vítají a vyzívají EPA k dokončení druhé části zprávy, která se má věnovat rakovině. EPA by měl také vypracovat celostátní plán redukce emisí dioxinů a vystavení populace těmto látkám. Požadují také, aby se úřad v této souvislosti zaměřil i na potraviny a půdu po sanaci úložišť nebezpečného odpadu.
Dioxiny představují skupinu přibližně třiceti toxických látek včetně nechvalně známého Agent Orange a jsou považovány za nejtoxičtější z uměle vyrobených chemických látek. Jedná se o vedlejší produkty spalování, unikající ze spaloven odpadu, chemických továren, papíren a celulózek a z dalších zařízení. Mají schopnost dlouho přetrvávat v životním prostředí, v potravinách a v lidském těle. U mnoha lidí je prvotním zdrojem dioxinů jídlo, protože se tyto látky kumulují v tučných tkáních, mase, mléčných výrobcích a některých rybách.