Do Ústí nad Labem dorazilo dnes dopoledne s humanitární pomocí pro postižené záplavami zhruba deset kilových plechovek s nebezpečným pesticidem DDT.
Městští policisté, kteří zásilku přijali, ji uložili v protiatomovém krytu. Jed má zlikvidovat hasičský záchranný sbor, řekli ČTK strážníci. Tajemník ústeckého magistrátu Milan Zemaník ČTK řekl, že město požadovalo čistící a desinfekční prostředky a insekticidy. "Je možné, že to někdo v dobrém úmyslu poslal. Myslím, že by v tomto stavu nikoho nenapadlo udělat ve zlé vůli," řekl.
DDT je jedovatá látka na hubení škůdců, která byla v bývalém Československu zakázána v roce 1974. Stockholmská úmluva, kterou přijalo před rokem 127 zemí, zařadila DDT mezi dvanáct nejnebezpečnějších jedů. Látka je nebezpečná, pokud se dostane do potravního řetězce především kvůli pomalému rozkladu a možnosti kumulace v organismu. Má dlouhodobé účinky již v nízkých dávkách.
Strážníci nevědí odkud do Ústí zásilka s nebezpečnou látkou přišla. "Nevím, odkud je zásilka, protože zde byli tři auta najednou," řekl jeden ze strážníků.
Zásilka zřejmě podle strážníků směřovala z některého skladu civilní obrany. "Byly to staré balíky, odhaduji to na rok 1960. V tom byl chlór a DDT, takže jsme to uložili do dvou pytlů a dali do protiatomového krytu," řekl ČTK jeden z nich. Dodal, že nikdo nebyl při manipulaci s látkami zraněn.
V bývalém Československu se DDT, plným chemickým označením dichlordifenyltrichlorethan, vyrábělo do roku 1983. Používalo se zejména v lesnictví a zemědělství proti škůdcům a přenašečům chorob. DDT si například některé africké státy ponechaly jako nástroj boje s přenašeči infekčních chorob.
zdroj: ČTK - Martin Jonáš