Jde například o rtuť a dioxiny ze zatopené chemičky Spolana Neratovice, ale například i o bakteriologické znečištění z vytopených septiků či ropné produkty. "Zatím nikdo neví, kam tyto látky byly odneseny," řekl ČTK ředitel odboru environmentálních rizik ministerstva životního prostředí Karel Bláha s tím, že bude těžké je i dohledat.
I když velká ekologická katastrofa kvůli záplavám podle Bláhy Česku nehrozí, situace je vážná. "Nemyslím, že by mělo dojít k mimořádně závažnému ohrožení zdraví obyvatelstva a životního prostředí. Současně musím ale konstatovat, že celá situace je vážným problémem a vážně ohrožuje životní prostředí jako takové," uvedl.
Rizikových oblastí zůstane po povodních hodně. S maximální opatrností budou zřejmě muset lidé plánovat, kam příští rok nasázet zeleninu a podobně. V zaplavených oblastech byly do vody smeteny například i pesticidy, nikdo neví, kde se usadí.
Rtuť ze zatopené Spolany díky minimálnímu proudění vody v podniku zřejmě ve větším množství z areálu chemičky neuplave, v menším množství se však může dostat dál v kusech zeminy či zdiva. "To se vyloučit nedá," uvedl Bláha s tím, že nechce spekulovat o množství rtuti uniklé z areálu. Dioxiny se budou vyhledávat ještě hůře, protože jsou jedovaté ve zcela minimálním množství a v něm se i vyskytují.
Lidé by nyní v zatopených oblastech měli k vodě přistupovat zvlášť obezřetně a měli by dbát všech rad hygieniků. V zaplavených místech je zásadně nutné používat holínky, gumové nebo latexové rukavice a pracovní oblek. Obuv a rukavice je přitom nutné denně ošetřit savem nebo alespoň saponátem. Hygienici také varují před používáním vody ze studní dokonce i k zalévání, dokud neskončí laboratorní rozbory. Po dvou až třech týdnech je nutné vodu vyčerpat, novou vydezinfikovat, opět odčerpat a novou nechat znovu vyšetřit. Průzkum pak prokáže, zda je vhodná k pití.