Po napínavém souboji vyhrála internetové hlasování Novodvorská alej u obce Vavřinec v Moravském krasu. O tuto alej se příkladně starají místní občané včetně financování její obnovy a péče o ni. Na druhém místě skončila uherskohradišťská alej u řeky Moravy, kterou naopak místní občané musí bránit proti pokácení. Za jejich úsilí jim byla udělena v této soutěžní anketě cena Arniky. Celkem bylo nominováno 53 alejí.
Od začátku září do konce října měli občané možnost nominovat do soutěže své oblíbené aleje. Od 16. října do konce listopadu bylo možné hlasovat na internetových stránkách Arniky o tu nejzajímavější. Do prvního ročníku ankety Alej roku se zapojilo 53 nominovaných stromořadí, mezi kterými vybralo 5288 občanů tu nejzajímavější, Novodvorská alej získala celkem 1788 z nich a díky tomu jí náleží titul Alej roku 2011. „Touto soutěží chce Arnika upozornit na téma alejí v našem běžném životě. Samotné výsledky ankety dokonale ilustrují současnou situaci. Na jedné straně existují možnosti, jak se mohou sami místní občané starat formou patronátu o vybranou alej, jako je tomu také u vítězné Novodvorské aleje. Na straně druhé se často setkáváme s jejich nesmyslným kácením bez náhrady a také s bojem místní obyvatel za jejich záchranu, jako je tomu u aleje v Uherském hradišti,“ říká Ing. Jakub Esterka, vedoucí kampaně „Zachraňme stromy“ sdružení Arnika.
Záštitu nad anketou Alej roku 2011 převzali členové petičního výboru petice „Zachraňme stromy“ moderátor a publicista Přemek Podlaha a Marie Hrušková, spisovatelka píšící o památných stromech. Smyslem ankety je podpořit zájem o stromy a obzvláště aleje. „I dnes mají stromořadí celou řadu nezastupitelných funkcí v krajině i v přírodě,“ upozorňuje Jakub Esterka z Arniky a dodává: „Věřím, že i tato soutěž přispěje k tomu, aby aleje získaly zpět své plnoprávné místo v krajině našeho domova i mysli. V době, kdy hrozí jejich další mizení, je to velmi důležité."
Ve fotografické části soutěže udělila odborná porota 1. místo paní Lucii Smejkalové za fotografii Aleje Veletiny–Hradčovice. Na druhém místě ocenila pana Lumíra Moučku za fotografii Aleje Hamperk u Moravské Třebové. 3. místo získal pan Jan Záliš za fotografii Šonovské aleje na Broumovsku. Na autory oceněných fotografií čekají hodnotné ceny, například dárkové poukazy na nákup fotografických služeb či techniky v Centru FotoŠkoda, knižní tituly o stromech od spisovatelky Marie Hruškové, publikace Arniky o stromech a alejích a další.
Arnika sleduje ohrožení alejí již několik let. Iniciovala zejména vznik petice „Zachraňme stromy" požadující větší zákonnou ochranu alejí i stromů v krajině a ve městech. Petici podpořilo více než 31 tisíc lidí a i díky tomu se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Ministerstvo dopravy však nyní chce znovu kácení stromů u silnic umožnit. V úterý 13. prosince začíná jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kde bude v prvním čtení projednávána novela zákona o pozemních komunikacích a zákona o ochraně přírody. Arnika jednání sleduje a bude ho reflektovat, aby ochrana dřevin nebyla dále oslabována.
Další informace:
Stránky Arniky věnované alejím
Novela zákona o pozemních komunikacích a zákona o ochraně přírody
Kontakt:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471
Anketu podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR v rámci projektu Ochrana životního prostředí online s Arnikou. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.