Arnika bojuje proti jedům v plastovém zboží v kampani Česko bez jedů

23.9.2019 - PRAHA | Tiskové zprávy
Lenka Krobotová s Alešem Petrášem
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Cílem kampaně je odstranit toxické plasty z českých domácností a zajistit nezávadné výrobky, recyklaci bez toxických látek a čisté prostředí u nás i za hranicemi. S hvězdami Lenkou Krobotovu a Pavlem Šimčíkem z Dejvického divadla a Sarah Haváčovou a Alešem Petrášem známých z pořadu Profesor T. připravili krátký seriál na www.ceskobezjedu.cz. Lidé na webu mohou také přispět na testování spotřebního zboží. Už v těchto dnech Arnika prověřuje umělé vánoční stromečky a světelné řetězy na obsah ftalátů, bromovaných zpomalovačů a dalších jedů. Výsledky budou známy v listopadu. 

„V plastech je spousta rizikových látek, které prokazatelně škodí lidskému zdraví. Kontaminovaný plast pak recyklujeme a jedy se k nám vrací, třeba do rukou dětí. Tomu chceme zabránit a dostat škodlivé látky z našich domovů,“ vysvětluje Karolína Brabcová z Arniky. 

Arnika proto testuje výrobky, upozorňuje na ty závadné a jedná s firmami a politickými špičkami u nás i na mezinárodní úrovni. Změny ale nedosáhneme bez zvyšování povědomí a podpory široké veřejnosti včetně finančních příspěvků.

Sledujte a podpořte kampaň na www.ceskobezjedu.cz

Z nedávných studií vyplývá, že veřejnost má zhruba dva až pět let, aby donutila politiky přijmout zákony, které výrobcům zakážou vyrábět zboží s jedovatou příměsí. Později už bude na trhu tolik škodlivých výrobků, že kontaminaci recyklovaného zboží nepůjde zabránit.

 


 

Studie Toxická recyklace aneb Jak mohou nevytříděné odpady kontaminovat spotřební zboží v ČR
Studie HRAČKA NEBO TOXICKÝ ODPAD? aneb Jak odpoví Stockholmská úmluva
Studie Toxická past
Studie Toxic Soup
Studie Persistent Organic Pollutants in Eggs: Report from Africa

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu