Arnika opět hledá obce, které si zaslouží Odpadového Oskara

9.5.2017 - ČR/KRAJE | Tiskové zprávy
Odpadového Oskara bude Arnika rozdávat už potřetí
Arnika
Odpadový Oskar je ocenění pro obce, kterým se daří produkovat co nejmenší množství komunálního odpadu a inspirovat zajímavými nápady, jak s odpady hospodařit. Spolek Arnika rozdá Oskary městům i vesnicím z celého Česka už příští měsíc. Vítězové a „finalisté“ dvou předchozích ročníků dokazují nejen to, že v ČR je mnoho obcí, které v nakládání s odpady dosahují výsledků kvalitních i v evropském měřítku. Ukazuje se navíc, že chytře nastavené odpadové hospodářství šetří přírodu, obecní rozpočty i peněženky domácností. Letos se seznam takových pozitivních příkladů dále rozšíří. Stejně jako v minulých letech vyhlásí v červnu Arnika vítěze v jednotlivých krajích i vítěze celorepublikového. Základním kritériem pro kvalifikaci obce do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu pod 150 kg na osobu a rok. Rozhodovat budou data vykázaná za rok 2015.

Více informací k nalezení na webu Arniky http://arnika.org/odpadovy-oscar

Limit 150 kilo na osobu organizátoři soutěže zvolili proto, že to je hodnota, které se se daří dosahovat i v sousedním Rakousku či Německu, v Česku je ale pro většinu obcí tato meta stále vzdálená. Arnika se ale nezajímá pouze o absolutní čísla, proto má soutěž má 2 kategorie.

V první kategorii bude rozhodovat produkce směsného komunálního odpadu, přičemž v úvahu bude brána i velikost obce (obce do 1000 obyvatel, obce od 1001 do 5000 obyvatel, obce nad 5001 obyvatel). U malých obcí lze očekávat nejlepší výsledky do 50 kilogramů na jednoho obyvatele, u velkých měst se nejlepší výsledky blíží ke 100 kg,“ říká Jan Vávra, Tiskový mluvčí Arniky.

V druhé kategorii vybere odborná komise obce, které mohou sloužit jako příklad dobré praxe. Kromě toho, že tyto obce musí mít produkci směsných odpadu pod 150 kilogramů na osobu a rok, musí být i inspirací pro ostatní. Jsme přesvědčeni, že konkrétní tipy, jak předcházet vzniku odpadu a dobře ho třídit, ocení i v jiných sídlech. Dobře nastavený systém je efektivní nejen z pohledu nakládání s odpady, ale nezatěžuje občany ani vysokými poplatky,“ říká odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství Ing. Milan Havel.

Třetí ročník soutěže přichází v době, kdy Evropa ambiciózně vykračuje k co nejšetrnějšímu hospodaření s odpady. V příštím roce bude navíc pravděpodobně přijat nový odpadový zákon a diskuze o navrhovaných změnách jsou již v plném proudu.

„V rámci přechodu na tzv. oběhové hospodářství přijal v březnu letošního roku Evropský parlament ambiciózní cíle. Navrhuje v roce 2025 recyklovat 60 % a v roce 2030 dokonce 70 % komunálních odpad. V roce 2030 by se také mělo skládkovat max. 5 % komunálních odpad. ČR proto bude muset udělat řadu kroků, aby tyto cíle naplnila. Zákaz skládkování jsme sice již přijali, ale roční produkce směsného odpadu se u nás skoro nemění. Zavedení vyšších poplatků za uložení odpadů na skládky se zatím prosadit nepodařilo,“ komentuje současný stav legislativních změn Havel.

V loňském ročníku zabodovaly ve svých „váhových kategoriích“ (podle počtu obyvatel) město Kdyně a obce Štítná nad Vláří – Popov a Modrava. Jako příklady dobré praxe porota ocenila obce Dalešice, Mokré, Staré Hradiště a město Fulnek. Celkově byly loni oceněny asi čtyři desítky obcí. V letošním ročníku k nim jistě přibydou další. Počet měst s produkcí směsného odpadu pod 150 kg na 1 obyvatele totiž přibývá. Uvést můžeme například města Jeseník, Kroměříž, Staré Město u Uherského Hradiště či Českou Lípu.


Poznámky:

Výsledky loňského ročníku naleznete na webu: http://arnika.org/odpadovy-oskar-2016

 

V letech 2017 a 2018 je soutěž realizována v rámci projektu "Odpadový Oskar za prevenci vzniku odpadů".

NPZP cmyk

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu