en ru

Arnika požaduje zastavení spalovny, dokud nebude bezpečná

3.5.2005 - VYŠKOV | Tiskové zprávy
Ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex na Vyškovsku došlo k dalšímu požáru. Od posledního zásahu hasičů v tomto zařízení přitom neuběhl ani měsíc. Během jediného roku hořelo ve spalovně celkem třikrát (1). Sdružení Arnika se proto obrací na Krajský úřad Jihomoravského kraje, aby pozastavil provoz spalovny do doby, než budou příčiny obou požárů důsledně vyšetřeny a zaměstnanci i lidé z okolí spalovny budou mít jistotu, že se další podobná havárie již nebude opakovat.

„Dva požáry v rozpětí jediného měsíce jsou důkazem, že spalovna Ekotermex není schopna zajistit bezpečnost svého provozu. Ještě není známa příčina jednoho požáru a už se řeší další havárie. To není normální situace a kraj by měl zakročit. Obrátíme se proto na odbor životního prostředí, aby spalovně odebral souhlas k provozu, dokud nebude vše vyjasněno,“ okomentoval dění v Ekotermexu Ing. Milan Havel ze sdružení Arnika.

Havel podotkl, že požáry ve spalovnách jsou častým zdrojem úniků toxických látek do životního prostředí, především dioxinů (2). „Chceme, aby se Krajský úřad Jihomoravského kraje začal děním v Ekotermexu důkladně zabývat. Mělo by se prošetřit, zda nedošlo či pravidelně nedochází k porušování provozního řádu. Ten by měl být ve světle posledních událostí přezkoumán také, neboť opakované požáry nasvědčují tomu, že není co platný,“ dodal Havel.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu