Známe obce a města, která v Moravskoslezském kraji vyprodukují nejméně odpadu na obyvatele a rok. Z prvenství se mohou radovat obyvatelé Lhotky u Litultovic se 72 kg odpadu na osobu a rok, v Rybí s 85 kg a ve Fulneku, kde obyvatelé průměrně vyhodí zhruba 100 kilogramů směsného odpadu za rok. Odpadového Oskara dnes převzali starostové oceněných obcí z rukou organizátora soutěže Milana Havla z Arniky.
Fotografie z předávání Odpadových Oskarů najdete ve fotogalerii
Skvělých výsledků obce dosahují díky efektivnímu nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění včetně bioodpadu a především motivace obyvatel. Velkou zásluhu na tom má také přístup Moravskoslezského kraje, který obce v této oblasti systematicky podporuje.
Umístění obcí v Moravskoslezském kraji
obce do 1000 obyvatel
1. Lhotka u Litultovic – 189 obyvatel – 72,3 kg/ob/rok
2. Bravantice – 911 obyvatel – 74,7 kg/ob/rok
3. Bocanovice – 425 obyvatel – 74,8 kg/ob/rok
obce od 1001 do 5000 obyvatel
1. Rybí – 1234 obyvatel – 85,7 kg/ob/rok
2. Chotěbuz – 1302 obyvatel – 89,2 kg/ob/rok
3. Stěbořice – 1450 obyvatel – 95,7 kg/ob/rok
obce nad 5000 obyvatel
1. Fulnek – 5757 obyvatel – 100 kg/ob/rok
2. Bystřice – 5266 obyvatel – 131,6 kg/ob/rok
3. Studénka – 9720 obyvatel – 146,2 kg/ob/rok
"Ochrana životního prostředí musí být prioritou vedení Moravskoslezského kraje. Je to běh na dlouhou trať, to je logické. Ale nevzdáváme se a krok po kroku hledáme řešení v jednotlivých oblastech. Čistotu ovzduší zlepšují výměny kotlů, dobrovolné dohody s velkými podniky nebo jednání s našimi polskými sousedy. Podporujeme výstavbu vodohospodářské infrastruktury a řešíme i odpadové hospodářství. Jednou z cest je snižování produkce odpadů a následně co nejšetrnější způsob, jak s odpady nakládat. Každý člověk, který má všech pět pohromadě, přece ví, že musíme naši planetu chránit. Je ale také potřeba zvažovat spoustu ohledů, stát nohama na zemi a hledat řešení, která budou nejen ekologická, ale také reálná a rozumná," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
"Česká republika má ve snižování produkce odpadu stále rezervy. Úspěch v Moravskoslezském kraji dokládá, že to možné je. Velmi záleží, jak jednotlivé radnice obyvatele motivují, aby co nejlépe třídili a směsného odpadu vyhazovali co nejméně," říká Milan Havel, odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství.
Největším problémem v oblasti nakládání s odpady v České republice je vysoká produkce směsného odpadu. Protože velké množství směsného odpadu končí v popelnicích, neplníme požadavky evropské legislativy. Odpadový Oskar ukazuje starostům a veřejnosti, že dosáhnout cílů oběhového hospodářství je možné a co všechno je možné proto udělat.
Arnika hodnotila obce na základě dostupných dat vykázaných obcemi za rok 2016. Podmínkou kvalifikace do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu do 150 kg na osobu za rok. Jde o množství, kterého dosahují obce v sousedních vyspělých státech, jako jsou Rakousko a Německo. V České republice je ovšem průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší.