Arnika sbírá prach v pražských budovách. Ukáže se, zda obsahuje toxické látky z elektrospotřebičů

6.8.2018 - PRAHA | Tiskové zprávy
Odběr prachu proběhl pomocí klasického vysavače
FOTO: Ondřej Petrlík / Arnika
Arnika rozběhla další unikátní výzkum a v patnácti budovách hlavního města odebrala vzorky prachu. Ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze teď bude analyzovat, jestli obsahuje bromované zpomalovače hoření poškozující nervový systém malých dětí. Na základě výsledků vznikne studie, která by měla objasnit, jak nebezpečné látky ve spotřebním zboží znečišťují prostředí kolem nás. 

Rozsáhlý výzkum zahrnul domácnosti, veřejné budovy, kanceláře, školní učebny, ale například i rozhlasová studia, kde se používá velké množství počítačů a další elektroniky, do kterých se rizikové látky dříve směly přidávat. Arnika zveřejní výsledky na podzim letošního roku.

„Na úřadech, školách i v domácnostech jsou velmi zvědaví, zda právě u nich bromované zpomalovače najdeme. Setkali jsme se proto s velmi kladnou odezvou. Pevně věřím, že se tak lidé dozví více o škodlivosti toxických látek kolem nás a jakým způsobem se jim mohou vyhnout,” vysvětluje Karolína Brabcová, specialistka Arniky na toxické látky. 

 

Poslechněte si rozhovor s Karolínou Brabcovou v Signál rádiu z 22. července 2018

 

Bromované zpomalovače v plastech ničí životní prostředí, poškozují také imunitu, způsobují hormonální poruchy a jsou spojené se sníženou inteligencí a soustředěním u malých dětí. Dříve se jimi ošetřovali elektrospotřebiče, jako jsou televize, počítače, notebooky, dále čalounění v autech i v nábytku apod. Kvůli toxicitě jsou dnes zakázány. Výrobci se proto snaží zboží vyrábět tak, aby žádné zpomalovače hoření nemuseli vůbec používat. Řada lidí však starší vybavení s obsahem jedovatých látek stále využívá, částečně se k nám vrací také prostřednictvím recyklace.

 


 

Projekt vznikl za finanční podpory hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

Praha logo

             

  • Arnika: Toxické látka a odpady
  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu