en ru


Bavorská firma si chce dovoz odpadů do Liberce vymoci soudně

15.4.2005 - LIBEREC | Novinky
Soud rozhodne spor o tom, zda se do liberecké spalovny bude vozit zahraniční odpad či nikoli. Německá firma Münchner Recycling, která požádala o povolení dovážet odpad do spalovny, zažalovala ministra životního prostředí Libora Ambrozka za to, že dovoz odmítl, uvádí se v článku MF Dnes z 15. 4. 2005.
Soud rozhodne spor o tom, zda se do liberecké spalovnybude vozit zahraniční odpad či nikoli. Německá firma Münchner Recycling, která požádala o povolení dovážet odpad do spalovny, zažalovala ministra životního prostředí Libora Ambrozka za to, že dovoz odmítl, uvádí se dnes v článku MF Dnes.

„Tuto informaci mohu potvrdit, spor může trvat měsíce,“ řekl ředitel liberecké firmy TERMIZO Pavel Bernát.

Jak uvedl, německá firma se domáhá přezkoumání verdiktu, který podle ní odporuje legislativě. „A to nejenom české, ale i evropským předpisům o nakládání s odpady,“ upřesnil ředitel TERMIZa.

Ministerstvo životního prostředí žádost německé firmy dvakrát zamítlo. „Dovoz odpadu do liberecké spalovny zamítl na doporučení své rozkladové komise ministr životního prostředí Libor Ambrozek,“ uvedla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Potvrdil tak předchozí rozhodnutí ministerstva.

„V daném případě se nepochybně jedná o dovoz odpadu za účelem odstranění, ten je podle zákona o odpadech zakázán,“ poznamenal ministr Libor Ambrozek ve svém rozhodnutí. O dovoz odpadků do spalovny v centru Liberce požádala společnost Münchner Recycling vloni v srpnu.

„Rada Evropy ve svých dokumentech definuje, jak s odpadem nakládat,“ podotkl Bernát. „Pokud jde o odpad, který se dále využívá, tak se na Evropskou unii nahlíží jako na jeden celek,“ vysvětlil Bernát. „Pokud by šlo ale o dovoz odpadu, který skončí někde na skládce a dále se už nevyužívá, tak to lze na úrovni jednotlivých států regulovat. To však není tento případ.“ Ředitel argumentoval tím, že například stavební povolení či kolaudační rozhodnutí potvrzují, že liberecká spalovna smí odpady využívat. Zájem firem je dle Bernáta velký. „Ano, máme skutečně hodně nabídek, a to i ze zahraničí, od firem, které chtějí odpad do liberecké spalovny vozit,“ potvrdil Bernát. „Nedisponujeme však tak velkou kapacitou, abychom mohli všem zájemcům vyhovět, takže je musíme odmítat.“

Spalovna však připustila, že do budoucna změní okruh firem, s nimiž chce navázat spolupráci. „Některý odpad se dováží z poměrně vzdálených míst, například vloni tu končil i odpad z Pardubicka,“ řekl Bernát. „Uvažujeme o tom, že změníme akční rádius a přeorientujeme se případně i na jiné firmy v blízkém okolí.“

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha