Běloruské aktivistky byly po týdnu propuštěny z vazby, za mřížemi ale stále zůstává řada lidí

4.4.2017 - MINSK | Tiskové zprávy
Režim v Bělorusku opět utahuje šrouby
Aktivistky z nevládní ekologické organizace EcoHome Maryna Dubina, Xenie Maljuková a Alena Dubovik byly po týdnu propuštěny z vězení. Policie je zatkla za účast na povolené demonstraci proti novému dekretu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který má trestat příživnictví. Za mřížemi však stále zůstává řada lidí, zejména novináři – mezi nimi i Kristyna Čerňavskaja. Tu policie zadržela ve chvíli, kdy balila oblečení pro zadržené aktivistky.

„V Bělorusku nedošlo k frontálnímu násilí proti občanům řadu let. Proto také EU zrušila své ekonomické sankce. Zejména v posledních dvou letech se bývalá sovětská republika začala znovu sbližovat s Evropou a zdálo se, že tuhá totalita konečně povoluje. Jakmile se však objevily nové masové protesty, režim zareagoval tak jako vždy: brutálním násilím,“ říká Martin Skalský, vedoucí Arniky - Centra pro podporu občanů.

Na podporu vězněných aktivistek i dalších občanů vznikl podpůrný dopis, k němuž se připojily desítky nevládních organizací z celého světa. Vedle propuštění nespravedlivě odsouzených požaduje dopis obnovení svobody shromažďování, svobody slova a zastavení praxe svévolného zadržování občanů příslušníky různých policejních jednotek.

„Věříme, že solidarita nevládních organizací z jiných zemí světa uvězněným aktivistkám trochu pomohla. Je nicméně jasné, že kolegové v Bělorusku nyní budou mít nyní ztížené podmínky pro práci a potřebují podporu. Proto Arnika z prostředků Programu transformační spolupráce českého ministerstva zahraničí zahájila roční projekt na pomoc místním občanským aktivistům a využití právních postupů pro obhajování práva lidí na život v čistém životním prostředí. Budeme se zaměřovat zejména na venkovské regiony, kde je situaci ještě podstatně horší než ve městech,“ dodává Skalský.

 

Více informací:
Běloruský režim bezdůvodně uvěznil ekologické aktivistky / http://arnika.org/belorusky-rezim-bezduvodne-uveznil-beloruske-aktivistky-propustte-je-zada-arnika

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu