Běloruský režim bezdůvodně uvěznil ekologické aktivistky. „Propusťte je!“, žádá Arnika

24.3.2017 - MINSK / PRAHA | Tiskové zprávy
Persekuce se dotkly tří členek organizace Ecohome
Ecohome
Šlo o poklidné a navíc povolené shromáždění, přesto se 15. března v běloruském Minsku bezdůvodně zatýkalo. Proti demonstrantům zasáhli (často neuniformovaní) příslušníci represivních složek a brutálním způsobem zatkli asi 50 lidí. Mezi zatčenými byly i členky ekologické organizace Ecohome Marina Dubina, Xenia Maljuková a Alena Dubovik. Arnika, která s organizací Ecohome spolupracuje, se tak přesvědčila, že občanská společnost v Bělorusku po několika letech částečného uvolnění opět čelí tvrdému bezpráví. Protest v Minsku se netýkal ekologie a zatčené ženy pouze trvaly na svých občanských právech. Kde se ale nedaří svobodě, nedaří se zpravidla ani ochraně životního prostředí. Arnika se proto připojuje k prohlášení, které požaduje okamžité propuštění všech tří žen.

„Ekologické organizace Běloruska sdružené v Zelené síti protestují proti zatčení ekologických aktivistek Marina Dubiny, Xenie Maljukové a Aleny Dubovik a dalších občanům, kteří byli brutálně zadrženi 15. března 2017 před povolenou akcí „Průvod ne-příživníků“ a po ní,“ stojí v prohlášení, ke kterému se Arnika připojuje.

Pod otevřený dopis prezidentu Lukašenkovi, který odsuzuje aktuální vlnu represí, se již podepsalo téměř 50 organizací z 24 zemí.

Ve středu 15. března se v běloruském Minsk, Mogilevu a Hrodnu konaly protestní průvody "ne-příživníků". Protestující usilovali o zrušení prezidentského dekretu, který ukládá nezaměstnaným povinnost platit daně a útočí tak na sociálně slabé v podobném duchu, jakým byl veden boj proti „příživníkům“ v totalitním Československu. Organizátoři průvodů tvrdí, že stát by se měl zaměřit spíše na vytváření chybějících pracovních míst. Průvody byly povoleny úřady a v Minsku se akce zúčastnilo 1,5 až 2,5 tisíce lidí.

Marinu Dubinu, výkonnou ředitelku nevládní organizace Ecohome a členku této organizace Xenii Maljukovou zadrželi policisté v civilu s použitím hrubé síly, aniž by se patřičně identifikovali nebo objasnili důvod zadržení. Alena Dubovik, další členka Ecohome byla zadržena po skončení akce, když cestovala veřejnou dopravou domů. Velmi rychle, už 16. března, proběhly soudní procesy. Marina Dubina byla odsouzena k 14 dnům vězení, Xenii Maljukové soud vyměřil 13 a Alene Dubovik pak 12 dnů ve vězení. Prohlášení Zelené sítě přitom zdůrazňuje, že u všech procesů zazněly lživé svědecké výpovědi příslušníků zásahové jednotky OMON, kteří nejen že poskytli nesprávné údaje o místu, čase a důvodu zadržení aktivistek, ale ani nevysvětlili, proč byli při plnění služebních povinností oblečeni v civilním oděvu a používali hrubou sílu.

Členky Ecohome se zařadily po bok mnoha ekologických aktivistů, kteří jsou pronásledováni v nesvobodných režimech celého světa.

Prohlášení Zelené sítě a Arniky požaduje:

● okamžité propuštění aktivistek nevládní organizace Ecohome a dalších zadržovaných občanů;
● provedení nezávislého přezkoumání postupů příslušníků represivních orgánů, včetně těch, které souvisejí s použitím síly proti aktivistům;
● zastavení nezákonného a svévolného zatýkání v Bělorusku;
● zajištění práva na svobodu shromažďování a svobodu projevu;
● zastavení praxe, kdy příslušníci represivních orgánů působí bez patřičného označení symboly a uniformami

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu