Bisfenol A představuje riziko pro zdraví, prohlásí v sobotu oficiálně Kanada

16.4.2009 - OTTAWA/PRAHA | Novinky
Kanada se stane v sobotu první zemí, která formálně prohlásí bisfenol A (BPA) za látku nebezpečnou pro lidské zdraví. Zároveň představitelé této země dávají výrobcům kojeneckých lahví jasný pokyn, aby bisfenol A ve svých produktech nepoužívali. Varování přišlo již před šesti měsíci, kdy kanadský ministr zdravotnictví Tony Clement oznámil, že vláda plánuje zařadit tuto látku na seznam toxických látek a zakázat ho v dětských lahvích.

 Sdružení Arnika minulý týden upozornilo na skutečnost, že BPA není jen problémem kojeneckých lahví nebo plechovek, ale že se může objevit i v PVC. „Uvolňování bisfenolu A potvrdila laboratoř u třech vzorků obalů na potraviny právě z PVC,“ říká Miroslava Jopková z programu Arniky Toxické látky a odpady.

BPA je již dlouhou dobu známý jako látka narušující hormonální systém a v posledních deseti letech je jeho působení spojováno s překvapujícím počtem nemocí jako je například neplodnost, obezita, rakovina prsu, špatná funkce štítné žlázy. Přitom tyto poruchy byly pozorovány dokonce i tehdy, když se jednalo o vystavení velmi nízkému množství bisfenolu A.

„Doufejme, že z Kanady si vemou příklad i ostatní země a že nezůstane jen u zákazazu používat BPA v kojeneckých lahvích,“ dodává Jopková.

První rozsáhlé studie o vlivu BPA na lidské zdraví shledává významnou spojitost mezi působením všudypřítomných chemických látek s estrogením účinkem (kam se řadí právě i BPA) a chorobami srdce, diabetem a jaterními problémy. Výzkum byl publikován minulý měsíc v prestižním časopise americké zdravotní asociace (Journal of the American Medical Association).

Zatímco Kanada jde směrem zákazu BPA, Státní úřad USA pro potraviny a léčiva (Food and Drug Adminsitration) čelí obrovskému tlaku poté, co minulý měsíc označil v návrhu zprávy o BPA tuto látku "bezpečnou pro skladování potravin". Zároveň však jeden z tvůrců této zprávy toxikolog Martin Philbert se dostal do střetu zájmů. Michiganská univerzita, kterou Philbert řídí, přijala dar 5 milionů dolarů od otevřeného zastánce BPA a bývalého ředitele společnosti vyrábějící zdravotnické prostředky Charlese Gelmana.

Zdroj: Healt Canada makes it official: BPA is healt hazard, článek Sarah Schmiodt,Canwest news services, on-line na webových stránkách www.canada.com.

 


Tato aktivita  je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.

Banner-stika

Sledujte nás:

Arnika v zahraničí