Bytový dům Na Vyhlídce

Praha 5, Košíře | Kauzy - Územní plán Prahy | Aktualizováno 10.1.2017
Celkový pohled na lokalitu Na Vyhlídce
V balíku sedmé vlny změn územního plánu se v prosinci 2009 objevila zdánlivě nepatrná úprava stavební regulace v lokalitě zvané Na Vyhlídce při ulici Nad Turbovou v Košířích. Jak už název lokality napovídá, je odsud pěkný výhled a okna bytovek z osmdesátých let hledí do zeleně. To se zřejmě zalíbilo vlastníkům pozemku, kteří začali spolupracovat s developery a rozhodli se zde postavit bytový dům. Přestože magistrát vyšel komerčním zájmům vstříc a územní plán změnil, obyvatelé podali žalobu – a vyhráli. Nejvyšší správní soud změnu územního plánu zrušil.

Oblast Košíř je typická vilovými čtvrtěmi, které se střídají se zástavbou nízkopodlažních bytovek a činžovních domů. Díky členitému terénu se zde do dnešní doby uchovaly zelené svahy, údolí a zelené klíny, které rozčleňují zastavěné území, nabízejí možnosti pro rekreaci a činí z Košíř oblíbenou lokalitu pro bydlení. V Košířích najdeme také řadu historických usedlostí, tvořících dříve pás kolem Prahy, jako je Šalamounka, Kavalírka, Měchurka či Šmukýřka.

Právě v zeleném pásu nedaleko Kavalírky by měl podle představ majitelů pozemků vzniknout na ploše 1139 m2 bytový dům.

Z1201-ortofotoletecký snímek lokality Z1201-soucasnyUPsoučasný územní plán

Magistrát zahájil v prosinci 2009 řízení o změně územního plánu. Celkem 69 majitelů bytů v nedalekých domech podalo proti zástavbě zeleně námitky. Žádali magistrát, aby projekt zamítnul. Poukazovali na to, že zástavba zeleného pásu je v rozporu s pravidly územního plánování, které stanoví stavební zákon. Navíc by došlo k porušení Zásad územního rozvoje Prahy, které chrání celoměstský systém zeleně jako nedotknutelný. Obyvatele Košíř podpořilo ministerstvo životního prostředí a Útvar rozvoje města.

Zastupitelky a zastupitelé Prahy nicméně protestů občanů nedbali a v březnu 2010 kontroverzní změnu územního plánu schválili. Obyvatelé Košíř se proto za pomoci Arniky obrátili na Nejvyšší správní soud, který má pravomoc posuzovat, zda je územní plán v souladu se zákonem. Soud dal lidem zapravdu a v prosinci 2011 kontroverzní změnu územního plánu zrušil.

Z1201obrazek-zmenanávrh změny územního plánu Koncept nového územního plánukoncept nového územního plánu

Fotogalerie lokality

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu